Anlık Bildirim

NASA, Ay’da Wi-Fi ağı kurmayı planladığını duyurdu

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yaptığı yeni bir çalışmayla gelecekteki Ay görevlerinde kullanılmak ve Dünya’daki internet sorununu çözmek için Ay’a Wi-Fi ağı kurmayı planladığını duyurdu.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yayınlanan yeni bir araştırmaya göre NASA, Ay’da Wi-Fi ağı kurma ihtimali üzerinde çalışıyor. Uzmanlara göre bu çalışmanın amacı; ABD’nin bazı bölgelerinde yaşanan internet sıkıntılarını çözmek ve gelecekteki Artemis Ay görevlerine yardımcı olmak. 

Ay'a Wi-Fi kurulması planlanıyor Tam Boyutta Gör

Cleveland’da bulunan Glenn Araştırma Merkezi’nde inovasyon direktörü olan Mary Lobo, yaptığı bir basın açıklamasında, “Bu çalışmamız, Artemis görevi kapsamında Ay’a astronot gönderirken karşılaşacağımız zorluklara çözüm getirebilecek. Buna ek olarak da ülkemizde artan toplumsal bir sorunu ele alabilecek” ifadelerini kullandı.

Artemis görevi kapsamında astronotların 2024 yılında Ay’a gönderilmesi planlanıyor. Bu, 1972 yılından beri Ay’a yapılmış ilk insanlı görev olarak kayıtlara geçecek. Görevin aşamaları ise şu şekilde; önce 2021 yılı içinde ay çevresinde mürettebatsız bir uçuş yapılacak, 2023’te ise ayın çevresinde mürettebatlı bir uçuş yapılacak, bunun ardından da 2024’te Ay’a iniş gerçekleşecek. 

Çalışmanın yürütüldüğü Compass Lab’ın müdürü Steve Oleson da şu açıklamaları yaptı: “Mürettebat, araçlar, malzemelerin  Ay’da bulunan kamp ve Dünya ile olan iletişimde güvenilir bağlantılara ihtiyacı olacak. Bu yüzden bu çalışma önem taşıyor”

Wi-Fi Artemis görevlerine yardımcı olacak Tam Boyutta Gör

NASA ayrıca yaptığı açıklamalarda “dijital eşitsizliğin” ve yetersiz internet erişiminin ABD’de COVID-19 boyunca önemli derecede arttığını ifade etti. Sağlanan verilere göre Cleveland’da bulunan evlerin %31’inin internet erişimi yok.

W-Fi yönlendiricileri internet sorununu çözebilir

Steve Oleson bununla ilgili incelemeler yaptıklarını belirtti. Çalışma süresince, karasal bir ağın Ay’da nasıl görüleceği değerlendirilmek için Cleveland’da araştırmalar yapıldı. Oleson’a göre Dünya ve Ay’ın ortamları farklı olsa da Wi-Fi frekansları aynı olabiilir. Oleson ayrıca, Cleveland’da bulunan 20.000 elektrik direğine Wi-Fi yönlendiricileri takmanın internet sorunlarını çözebileceğini ifade etti. 

Çalışmaya göre yönlendiriciler, 100 metreden daha uzak olmayacak şekilde yerleştirilirse 4 kişilik bir eve saniyede 7,5 megabit (mbps) internet hızı sağlayabilir. Oleson’a göre böyle bir hizmet oyun veya 4k video gibi işlemler için yeterli olmasa da banka, okul, alışveriş gibi temel işlevler için yeterli olacak.” 

Dünya'daki internet sorunları da çözülebilir Tam Boyutta Gör

Oleson son olarak çalışmayı Artemis görevlerinde ve olası bir Ay kampı tasarımında kullanmayı umduğunu, Wi-Fi ekipmanlarının Ay’ın tozlu ve aşırı sıcak ortamında nasıl kullanılması gerektiğinin bilim insanları ile paylaşıldığını belirtti.. NASA’da bulunan ekip de bu Wi-Fi çalışması sonucunda ABD’de bulunan birçok şehirdeki internet sorunun çözülebileceğini umduklarını ifade ediyor. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim