Anlık Bildirim

NASA'nın ikonik 'Soluk Mavi Nokta' fotoğrafına bir de böyle bakın

İsmini Carl Sagan'ın 1994 yılında yayınladığı kitaptan alan 'Soluk Mavi Nokta', uzay araştırmaları tarihinin en iyi fotoğrafı olarak değerlendiriliyor.

NASA'nın ikonik 'Soluk Mavi Nokta' fotoğrafına bir de böyle bakın Tam Boyutta Gör

Uzay araştırmaları tarihinin belki de en ikonik fotoğraflarından birisi olan 'Soluk Mavi Nokta', bugün 30. yıl dönümünü kutluyor. NASA bu özel gün için fotoğraf üzerinde bazı dijital iyileştirmeler yaparak Soluk Mavi Nokta'yı 21. yüzyıla güncelledi. Yukarıdaki karede fotoğrafın yeni halini görüyoruz.

Soluk Mavi Nokta fotoğrafı, NASA'nın ünlü uzay aracı Voyager 1 tarafından 14 Şubat 1990 tarihinde çekilmişti. Uzay ajansının ifadelerine göre Voyager fotoğrafı yakaladığı sırada Dünya'dan yaklaşık 6,4 milyar kilometre uzaklıkta bulunuyordu. Üzerinde yedi milyar hayata ev sahipliği yapan 'dev' Dünya'mız, fotoğrafta sadece bir nokta büyüklüğünde görünüyor.

Soluk Mavi Nokta fotoğrafını çekmek aslında NASA'nın orijinal planları arasında yer almıyormuş. Ünlü bilim insanı Carl Sagan'ın, uzay ajansını bu konuda ikna ettiği belirtiliyor. NASA bunun üzerine Voyager'i kendi etrafında döndürüp Dünya'nın bu inanılmaz fotoğrafını yakalamış. O sıralar yıldızlararası uzaya doğru uzun bir yolculukta olan Voyager'in, fotoğrafı çektikten hemen sonra enerji tasarrufu sağlamak amacıyla uyku moduna geçtiği belirtiliyor.

Fotoğrafın orijinali:

NASA'nın ikonik 'Soluk Mavi Nokta' fotoğrafına bir de böyle bakın

Carl Sagan bu fotoğraftan esinlenerek 1994 yılında 'Soluk Mavi Nokta' isimli bir kitap yazmıştı. Fotoğrafa ismini veren de aslında Sagan'ın bu kitabı oldu. Soluk Mavi Nokta birçok bilim insanı tarafından uzay araştırmaları tarihinin en iyi fotoğrafı olarak değerlendiriliyor.

5 Eylül 1977 tarihinde fırlatılan Voyager 1, tam 35 yıllık uzay macerasının ardından 2012'de yıldızlararası uzaya ulaşmıştı. Voyager 1, yıldızlararası uzaya ulaşan ilk uzay aracı olarak tarihi bir ilke imza atmıştı. Şu sıralar Dünya'dan yaklaşık 22,2 milyar kilometre uzaklıkta bulunan Voyager 1 ayrıca en uzak insan yapımı cisim olarak da dikkat çekiyor.

Carl Sagan'ın Soluk Mavi Nokta fotoğrafıyla ilgili 1996 yılında yayınladığı yazının bir parçasını aşağıda bulabilirsiniz. Yazının tamamı için buraya tıklayın.

"Şu noktaya tekrar bakın. Orası evimiz. O biziz. Sevdiğiniz ve tanıdığınız, adını duyduğunuz, yaşayan ve ölmüş olan herkes onun üzerinde bulunuyor. Tüm neşemizin ve kederimizin toplamı, binlerce birbirini yalanlayan din, ideoloji ve iktisat öğretisi; insanlık tarihi boyunca yaşayan her avcı ve toplayıcı, her kahraman ve korkak, her medeniyet kurucusu ve yıkıcısı, her kral ve çiftçi, her aşık çift, her anne ve baba, umut dolu çocuk, mucit, kâşif, ahlak hocası, yoz siyasetçi, her süperstar, her "yüce önder", her aziz ve günahkâr onun üzerinde - bir günışığı huzmesinin üzerinde asılı duran o toz zerresinde."

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim