İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (48) YORUM YAZ

tarafından 12 Ocak 2018, Cuma 18:00 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Yeni bir devir başlıyor, 2019'da direksiyonsuz, pedalsız otomobiller
Günlük Haber Ahmet Gözütok
48 5050
General Motors, 2019 yılında direksiyonu, fren, gaz gibi pedalları olmayan otonom bir aracı tüketicilerle buluşturmak istiyor. Tabi yasal kurumların onay vermesi halinde. İşte detaylar:

 

General Motors, 2019 yılı için otomobillere bakışımızı değiştirecek heyecan verici bir hamle hazırlığında. Eğer ABD Ulaştırma Bakanlığı şirketin yeni güvenlik bildirgesini onaylarsa şirket, gaz veya fren pedalı, direksiyonu olmayan, sürücüye ayrılmış bir alanı bulunmayan her iki oturma koltuğu alanı da simetrik bir modeli tüketicilerle buluşturacak.


Seviye 4 otonom özelliklere sahip olacağı belirtilen araç, Chevy Bolt’un tamamen sürücüsüz bir şekilde kullanılabilir versiyonu olacak. Cruise AV isimli versiyon için GM, üretime hazır ilk sürücüsüz, direksiyonsuz, pedalsız veya manuel kontrol araçları bulunmayan araç ifadesini kullanıyor.


Chevy Bolt modelinin otonom özelliklerinden çok farklı olduğu belirtilen aracın kapıları bile otomatik açılıyor olsa da GM’in yeni modeli ABD’de motorlu taşıtlar için belirlenmiş güvenlik standartlarının epey dışında kalıyor. Bu nedenle de ya motorlu araç standartlarında bir takım değişiklikler yapılacak ya da GM’in bir modeli için bir istisna yapılacak. İstisna söz konusu olduğunda da yıllık maksimum 2500 aracı kapsayan bir istisna kararı alınabiliyormuş. Bu nedenle de GM Başkanı Dan Ammann, bir istisnadan ziyade standartlara farklı bir vaziyet kazandırılmasına dikkat çekiyor.


Değişime tanıklık ediyoruz

Daha önce de farklı otomobil üreticileri, araçlardaki otonom özellikler için federal güvenlik standartlarında değişiklik beklentilerini dile getirmişti ancak General Motors kadar kararlı bir adım atılmamıştı. Ford, Mercedes, Waymo gibi markaların otonom araçlar konusundaki gelecek planlarında direksiyon simidini tamamen ortadan kaldırmak olduğunu daha önceki söylemlerden hatırlıyoruz.


Direksiyon simidi, pedalları olmayan dahası sürücü için ayrılmış bir alanı olmayan araçlar hepimiz için biraz garip gibi gelse de aslında günün sonunda otonom özellikler ile işin gittiği yer aşağı yukarı belli. Nasıl ki ilk motorlu araçlar ortaya çıkmaya başladığında at arabalarına benzer tasarımlar üzerinden yürünmüş ise bugün de gelecekte otonom araçların gelebileceği noktayı hayal gücümüz belirleyecek. Tekere bağlı elektrik motorları, piller gibi yeni yapıların kullanılmasıyla uzun bir buruna ihtiyaç duymayacak araçların yapısal olarak çok başka bir forma girmesi kaçınılmaz görünüyor.

 
 
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 1 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 5050 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
flowerhorn 12.1.2018 18:32:30
İnsanları kışkırtıyorsunuz sonra , islam şöyle islam böyle konuşuyorsunuz Ortada bir şey yokken nedir bu islam - diyanet düşmanlığı ?
...
Yorumun devamı ▼
+42
woltka 12.1.2018 18:06:15
O vites elimin altında olacaka aga. Ne o direksiyon yok vites yok. +16
kesbi 12.1.2018 18:18:12
Bizim bağ yolunda nasıl gidecek bu aptal arabalar acaba. Gece dağda bayırda ben bile yolun nereye gittiğini anlamıyorum bunun kamerası nasıl ayıracak. +13
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
hfguler 29.1.2018
Otomotiv sektöründe hala daha donanımdan konfordan önce motor performansı araç sattırıyor. Bir çok marka daha iyi yol tutan, limitleri daha yüksek araçlar üretmek için çabalıyor. Aynı aracın daha hızlı versiyonuna insanlar daha fazla para veriyorlar. Bunun sebebi bir yerden bir yere daha çabuk ulaşma isteği değil. Otomobil kullanırken alınan keyif. Bu bahsettiğim şeyleri tüketici süpersportlardan değil neredeyse her sınıf araçtan istiyor. Otomobil sektöründe hislere hitap eden araçlar özellikle avrupada çok daha iyi satış adetlerine ulaşıyor. Hisleri ortadan kaldırdığınızda, piyasa bir anda 70 li 80 li yıllarda olduğu gibi dayanıklılık ön planda olduğu bir piyasaya evrilebilir. Daha dayanıklı ürünler üretmek şuan üreticilerin isteyeceği bir şey değil. Gelişmiş ülkelerde otomobil algısı beyaz eşya gibi, kullan at noktasına geldi. Kısaca şuan ki otomobil piyasası için direksiyonsuz pedalsız araçlar mantıklı gözükmüyor. Bu tarz bir araçta insanlara daha güçlü motorlu olanını satamazsınız. Daha iyi yol tutanını satamazsınız. Daha iyi frenleri olanını satamazsınız. Sadece daha lüksünü satabilirsiniz. Lüks kavramı bir noktaya kadar etkilidir. Bir noktadan sonra çok ufak nüanslarla araç tercihleri değişmez.
0
derememo 29.1.2018
insanoğlunu bir az önce şöför koltuğundan alamak lazım.
böylelikle kazalar ve ölümler çok çok azalacak.
0
Assassino! 28.1.2018
Konuyu açanı görünce YERLİ direksiyonsuz araba sandım Hayret. Yerli bir haber değilse ümmetin ilgisini çekmez

Bu arada general motors geç kalmış. Kuran'da zaten direksiyonsuz arabanın tarifi ayetlerde şifreli şekilde yazıyor
0
BJK 24.1.2018
Tamam otomatik pilot olsun da manuel kontrol da olsun. Tüm kontrolü arabaya mı bırakacağız? Hele ki bu İstanbul trafiğinde.
0
civil wrongs 24.1.2018
Direksiyonsuz ve pedalsız arabanın yola çıkabilmesi için trafikteki bütün araçların bu özellikle olması gerektiğini düşünüyorum. Araçlar birbirleriyle konuşması gerekiyor.
0
civil wrongs 24.1.2018
General motorsun piyasaya tutunma cabalari. Gittikçe batıyorlar
0
necmi42 23.1.2018
80 li yıllarda direksiyonsuz,pedalsız,direksiyonu lojistik olan,parmakla dönen çay tabağı kadar,bisiklet dümenine benzeyen vs. bir çok model geliştirildi ve denendi.(TRT de yayınlanırdı)sonuçta kullanışlı olması,güvenlik gibi kriterleri aşamadı.buda zamanla belli yollarda sürme şartıyla olabilir ama yolların düzenlenmesi ve koruma kriterlerini aşmak epey zaman alır.
0
DH Misafiri 8 saat önce
İyi de madem direksiyon pedal yok o zaman iç dizayn niye nerdeyse direksiyonu olan otomobil gibi form da.
Daha değişik tasarımlar yapılabilir.
0
DH Misafiri 8 saat önce
Direksiyonsuz vitessiz arabamı olurmuş ağa. İyice bazı şeylerin tadı kaçmaya başladı...
0
St Batuhan 15.1.2018 11:46:21
quote:
Orijinalden alıntı: flowerhorn

İnsanları kışkırtıyorsunuz sonra , islam şöyle islam böyle konuşuyorsunuzOrtada bir şey yokken nedir bu islam - diyanet düşmanlığı ?

İyi güzel de bunun temelini oluşturan şeylerden haberdar değilsin sanırım. Dini kullanan baştakiler sayesinde halk bayağı bir ayırıma doğru yol aldı. Üstüne diyanet ile ilgili harcamalar ve halkın durumu gerçekten sıkıntı. Bu nedenle de tepki gören bir yapı. Boşuna değildir din ile devlet işlerinin ayırımı zira dine laf gelebilecek ortamlar sıkıntı. Neyse burada da ilk kışkırtma zaten grik3 tarafından çıkmış.

Değişime gerçekten tanıklık ediyoruz. Nasıl bir şey ortaya çıkacak merak uyandırıyor. Araçta giderken oturma şekli nasıl olur ortaya masa falan koyabilir miyiz ve acil durumlar olmadığı için tersten gitmenin olumsuz noktası olmadığından araçla seyahat zevki nasıl artabilir gibi. Yalnız seviye 5 tam otonom olması gerekirken 4 olan bir araçtan direksiyon falan çıkarılması uygun bir karar mı emin olamadım :/
0
sniper23 13.1.2018 14:43:23
quote:
Orijinalden alıntı: crazywinner3

Şu an imkansız. Google gibi yapay zekada öncü bir firma bile tam hazır değilken GM'deki bu özgüveni anlamıyorum.

Seviye 4 diyor dikkat ederseniz, seviye 5 değil.

Şuan en yüksek seviye 3 var.
0
shifisitert 13.1.2018 09:41:57
tesbih asacak yer yok olmamış
+1
pcwolf28 13.1.2018 09:16:21
quote:
Orijinalden alıntı: Muqarnas

Araba sürmek de eskide kalacak iyi mi

Biz daha v6 motoru göremiyoruz, bize otonom sürüşün gelmesine veya araba sürmenin eskide kalmasına daha çooook var.
0
al-ozaria 13.1.2018 06:11:29
Bilimkurgu filmlerinde olduğu gibi keşke tüm araçlar otonom olsa. Yollarda insanların kullandığı araçlar varken şu an için çokta güvenli değil sizin otonom bir araçta olmanız.
Bu zamanın insanı pek değilim, saçma geliyor eğer olsa standart nerdeyse tek tip yalnızca otonom araçların olduğu bir trafiğe canınızı ortaya koymak varken, insanların kullandığı bir trafiğe çıkmak.
Gün gelecek insanların bu günkü kullandığı "araba sürme keyfi meselesi" gelecekte dünyanın düz olduğunu iddia edenlerin fikri gibi saçma görülecek.
+2
elmek6 13.1.2018 03:57:50
o zaman ön koltukta 3 kisilik olsun
+2
cocainbar 13.1.2018 03:04:41
Joistik veya klavye baglanabiliyorsa sahane olur :D
0
200ugececekaga 13.1.2018 01:23:34
quote:
Orijinalden alıntı: BlackGhost12

O ortaya öyle minnacık ekran koyacaksa, beş kuruş etmez. Ben teslada bile dikdörtgen tablet ekranı görünce tiksiniyorum. İnsan biraz futuristik yapar.

Adamlar direksiyon vites gaz fren koymamislar. Daha ne kadar futuristik olsun? :) alemsiniz vesselam.
Bu isin suyu cikiyor yavas yavas teknolojiden tiksinmeye basliyorum. Bu zamana kadar otomobil reklamlarinda araba/surucu yol/surucu birbirine entegre etmiscesine reklamlar yaparlardi. Arabayla yada yolla bir butun oldugunun hisselerin ortak oldugu yonunde reklamlar yapildi onumuzdeki yillarda hersey sunilesecek. His yok diye otomatik ve elektrikli arabalardan bile hazzedemyorken boylesine gereksiz bi calisma bana ziyadesiyle sacma geldi. He bu tasarimi konsept alip bunda olan ozellikleri yol arabalarina ekleme cikarmalar yaparak entegre edebilirler orasi apayri bi konu
+1
fotifoti 13.1.2018 01:10:18
İnsanın bu ne .. diyesi geliyor :)
0
kadirirdem 13.1.2018 00:48:20
Arabalıktan çıkacak iyice yani.
0
doblocu_ 13.1.2018 00:40:26
quote:
Orijinalden alıntı: ozbey08

bilgisayar sistemi bozuldu ne yapacak adam yol ortasında sap gibi kalır.
teknoojiyi kullanmak iyi bi şey ama teknolojiyi kullanırken o şeyin bozulabileceğini sapıtabileceğinide hesaba katmak gerek.
Ayrıca bu otonom araçlar internete de bağlanabiliyor. internete bağlanan her şey hacklenebilirde. yani hacker ın biri bu arabayı hacklese uçurumdan aşağı yuvarlatabilir seni. hiç bir müdahalede yapamazsın.

Meltdown benzeri açık bulunduğunu düşünsene yolda giderken araba bir anda mavi ekran verecek. Microsoft da dahil olursa yaşanabilecek bir olay;
Kaza algılandı. Hava yastıkları açılacak onaylıyormusunuz? -evet
Airbag.dll bulunamadı
0
doblocu_ 13.1.2018 00:37:40
Heeeh Çok güzel olduuu. Afferim Sizeee.
Ben biraz daha yedek parça stoğu yapayım böyle arabamı olur? Arabayı sürmek istemesem taksiye binerim. Taksi de aynı rahatlıkta her yere gidiyor. Kaldı ki bu otonom araç haritasının çalışmayacağı dağ yollarında ne yapacak
Bilemiyorum altan
0
ozbey08 13.1.2018 00:28:45
bilgisayar sistemi bozuldu ne yapacak adam yol ortasında sap gibi kalır.
teknoojiyi kullanmak iyi bi şey ama teknolojiyi kullanırken o şeyin bozulabileceğini sapıtabileceğinide hesaba katmak gerek.
Ayrıca bu otonom araçlar internete de bağlanabiliyor. internete bağlanan her şey hacklenebilirde. yani hacker ın biri bu arabayı hacklese uçurumdan aşağı yuvarlatabilir seni. hiç bir müdahalede yapamazsın.
0
McLaren64 12.1.2018 22:28:10
Yahu otomobil forumu mu twitter mı belli değil. Her konu dönüp dolaşıp iktidar ve İslâm'a bağlanıyor. Beyler bu konularda yazacak yer belli. Gidin orada yazın.
+2
GoDon'tStop 12.1.2018 22:16:26
"Tesla otonom sürüş taraftarıdır, ancak insanlı sürüşe de karşı değiliz. İnsanların istedikleri şeyi seçme özgürlüğü olması gerektiğini düşünüyorum. Evet, bazen bu seçimleri riskli olabilir ama özgürlük önemlidir. Eğer insanlar arabalarını kendileri sürmek istiyorlarsa, bu tehlikeli olsa bile sürmelidirler."
-Elon Musk
+1
yalnizca 12.1.2018 22:13:29
ÖTV ne olur bunda? ??
0
kkvan 12.1.2018 22:11:06
Trafiğe çıkış izni alması mümkün değil .
0
obsesoz 12.1.2018 21:43:07
Direksiyon opsiyon ha ha
0
obsesoz 12.1.2018 21:43:07
Direksiyon opsiyon ha ha
0
ilkerinanç 12.1.2018 21:34:28
o değil de şöförlük mesleği tarihe karışacak sanırım ,ama bugün ama birkaç yıl birkaç onyıl sonra neyse ama böyle bir meslek kalmayacak.bunu farketti mi kimse?
+1
Fashionality 12.1.2018 21:31:06
yani engelliler ya da otomobil kullanmayi angarya olarak gorenler icin guzel bir sey olabilir ama otomobil surmenin bir zevki var bu yuzden cok fazla kisinin bu tip bir arac isteyecegini sanmiyorum
0
stalker(1979) 12.1.2018 21:10:04
quote:
Orijinalden alıntı: woltka

O vites elimin altında olacaka aga. Ne o direksiyon yok vites yok.

Bu araçlar bizler için değil zaten. Yaşlılar, Görme engelliler, Araç sürmeyi bilmeyenler (yada sürmeye erinenler) vs vs için bu araçlar.
0
Cidelee 12.1.2018 20:12:28
Bence araçların tasarımını bu şekilde yapıp, manuel kullanılmak istenildigi zaman Playstation kolu gibi kablosuz bir kolla kontrol edilebilse efsane olur
+1
vollkan59 12.1.2018 20:09:09
Kasintilari var, gereken cevabı veririz de bu konu o konu değil.

Aracın surucusuz olmasını bende sevmedin. Oraya direksiyon koyulup, seçenek sürücüye birakilmali.
0
tasshelhoff 12.1.2018 19:54:38
Buna kesin plasebo direksiyon, vites ve pedal opsiyonu koyarlar bizde. Yoksa satmaz Bize ters.
Hayirli gunler
0
ilkerinanç 12.1.2018 19:52:19
ne alakası var onu da anlamadım ama diyanetin fetva vermesine gerek yok aklı ve izanı olan birine göre de caiz değil şu anda çok erken bunlar için,fazla uçmuşlar.
0
D.Baran 12.1.2018 18:54:05
Direksiyonlu pedallı üretimi kaldırmadıktan sonra mesele yok,onlarıda tercih eden olabilir,normal.Mesela bizim A dan B ye gidenlerimiz tercih edebilirler,uyar.
0
Elsa 12.1.2018 18:39:15
Mobildeki şu galerinizi düzeltseniz artık?
0
BlackGhost12 12.1.2018 18:37:53
O ortaya öyle minnacık ekran koyacaksa, beş kuruş etmez. Ben teslada bile dikdörtgen tablet ekranı görünce tiksiniyorum. İnsan biraz futuristik yapar.
0
Barni Moloztaş 12.1.2018 18:34:37
Ben sürmek istiyorum ama, 2 yıla ehliyet alacağım
Edit: Paramın olmadığı unutmuşum
0
flowerhorn 12.1.2018 18:32:30
quote:
Orijinalden alıntı: -Lanaya-
Kimsenin getirmesine gerek yok. Diyanet cikip Sürücüsüz arac caiz degildir diye aciklama yapar, konu zaten islama gelir.

İnsanları kışkırtıyorsunuz sonra , islam şöyle islam böyle konuşuyorsunuz
Ortada bir şey yokken nedir bu islam - diyanet düşmanlığı ?
+42
Usbehci 12.1.2018 18:27:09
Ben keyifsiz olur diye otomatik viteslere hep soğuk olmuşumdur, gelecekte direksiyon ve pedal olmayacak demek. Mantıklı ama tat olmaz ki.
+1
Muqarnas 12.1.2018 18:22:46
Araba sürmek de eskide kalacak iyi mi
0
crazywinner3 12.1.2018 18:18:39
Şu an imkansız. Google gibi yapay zekada öncü bir firma bile tam hazır değilken GM'deki bu özgüveni anlamıyorum.
+1
skythunderr 12.1.2018 18:18:27
ortaya 21:9 ekran guzel giderdi, havalandirmayla simetrik dururdu. ayni anda youtubdan video izleyip hemde yol takibi yapilirdi.
0
kesbi 12.1.2018 18:18:12
Bizim bağ yolunda nasıl gidecek bu aptal arabalar acaba. Gece dağda bayırda ben bile yolun nereye gittiğini anlamıyorum bunun kamerası nasıl ayıracak.
+13
Kerim5100 12.1.2018 18:17:58
Her ne kadar üreticiler otonom sürüşe fazla güvense de yapay zekanın insanı kurtarmak üzerine bir planlaması yoktur. Minimum zaiyat hedefi vardır ki bu minimum zaiyata siz de dahilsiniz. Önüne çıkan köpekten sebep sizi hayatınızdan edebilir. O yüzden kati surette direksiyon ve pedal müdahale amaçlı aracın içinde kalmalı.
+1
woltka 12.1.2018 18:06:15
O vites elimin altında olacaka aga. Ne o direksiyon yok vites yok.
+16
CaNeRR 12.1.2018 18:02:30
Deyişik
0
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj