Anlık Bildirim

Oxford İngilizce Sözlüğü yılın kelimesini seçti: Vax

Oxford Languages, 2021 yılının kelimesi olarak Vax kelimesini seçti. Neden bu kelimeyi seçtiğini açıkladı.                                                                      

Oxford İngilizce Sözlüğü yılın kelimesini seçti: Vax Tam Boyutta Gör

Covid-19 ortaya çıktığı günden beri tüm dünyanın yaşam tarzı değişti. Her sene bir kelimeyi ‘yılın kelimesi’ olarak seçen Oxford İngilizce Sözlüğü (Oxford Languages) ilk defa geçen seneyi pas geçmiş ve 2020’yi tek kelimeyle özetlemenin mümkün olmadığını ifade etmişti. Pandemi etkisini sürdürüyor ancak aşı normalleşme yoluna girdik. Bu nedenle yılın kelimesi vax (aşı) olarak belirlendi.

Oxford İngilizce Sözlüğü’nün web sayfasından yayımlanan duyuruda yılın kelimesi olarak neden Vax kelimesinin seçildiği detaylı bir şekilde açıklandı. Özetle bu sene vax kelimesinin kullanımının 72 kat artması ve kelimenin tarihçesinden dolayı dilbilimcilerin vax’ı tercih etmesi gerekçe gösterildi.

İngilizce’de Vax kelimesinin kullanımı her geçen gün artıyor. Vaccine, Vaccinate, Vaccination kelimeleri yerine vax ve vaxxed kelimeleri popülerlik kazanmaya başladı. Vax cards, vax sites, getting vaxxed, being fully vaxxed gibi yaygın kullanımları ortaya çıktı.

Vax kelimesinin tarihi

Vax, ilk kez 1799'da İngilizce'de kullanıldı. Türevleri olan vaccination (aşılama) ve vaccinate (aşılamak) kelimelerinin ikisi de ilk olarak 1800'de ortaya çıkmıştı

Bu kelimelerin tümü Latince’de inek anlamındaki vacca sözcüğünden geliyor. Oxford İngilizce Sözlüğü'ne göre, bu durum İngiliz doktor ve bilim insanı Edward Jenner'ın 1790'ların sonlarında ve 1800'lerin başlarında çiçek hastalığına karşı aşılama konusundaki öncü çalışmasından kaynaklanıyor.

Oxford İngilizce Sözlüğü yılın kelimesini seçti: Vax Tam Boyutta Gör

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim