Prestijli fotoğrafçılık ödülünün yapay zekaya verildiği ortaya çıktı
2023 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri kapsamında dünya çapından önemli sanatçılar ödülleri kazanırken enteresan bir olay yaşandı. Zira kazan fotoğraflardan birisini yapay zeka yaptı.
Tam Boyutta GörBerlin merkezli "fotomedya sanatçısı" Boris Eldagsen, Dünya Fotoğraf Örgütü'nün Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri'ne katıldı. Eldagsen, ‘The Electrician' adlı fotoğrafıyla yarışmaya “Yaratıcı” kategorisi altında girdi. 1940'ların görsel dilini anlatan 'Pseudomnesia: Fake Memories' adlı serinin bir parçası olan bu fotoğraf, iki kadının çok eski bir fotoğrafı gibi görünüyor.
Ödül yapay zekaya verildi
‘The Electrician' eseri esasında bir yapay zeka tarafından oluşturuldu. Hatta sadece bu fotoğraf değil, Eldagsen’in katıldığı tüm seri yapay zeka görüntü üreteçleri aracılığıyla 20 ila 40 kez yeniden düzenlendi. Eldagsen, böyle bir şey yapmasının nedeni olarak ise bir farkındalık yaratmak olduğunu ve yapay zeka tarafından oluşturulan görüntüler için ayrı yarışmaların yapılması gerektiğini söylüyor.
Tam Boyutta GörEldagsen her ne kadar ödülü kazanmış olsa da hem ödülü hem de kazanana verilen Sony kamera ekipmanlarını reddettiğini açıkladı. Eldagsen yaptığı açıklamada "Fotoğraf dünyası olarak açık bir tartışmaya ihtiyacımız var. Neyi fotoğraf olarak kabul edip etmeyeceğimize dair bir tartışma." ifadelerini kullandı. Eldagsen’a göre yapay zeka ile gerçek fotoğrafçılar, bu tür yarışmalarda birbirileriyle yarışmamalı. İkisini tamamen farklı olarak gören sanatçı yapay zekanın ürettiği görsellerin fotoğrafçılık olmadığını belirtiyor.
Bu ilk değil
Tam Boyutta GörÖte yandan bu, yapay zeka tarafından üretilen görüntünün bir fotoğraf yarışmasını ilk kez kazanması değil; Midjourney kreasyonu, bu yılın başlarında Avustralyalı fotoğraf perakendecisi digiDirect tarafından düzenlenen bir fotoğraf yarışmasını kazandı. Başka bir Midjourney görüntüsü, Colorado Eyalet Fuarı'nın 2022'deki yıllık sanat yarışmasında bir kategoride ödül kazandı.
Bununla birlikte Johannes Vermeer’in efsanevi “İnci Küpeli Kız” tablosunun yapay zeka versiyonu Lahey'deki Mauritshuis koleksiyonuna eklenmişti. Mauritshuis, oldukça prestijli bir koleksiyon ve yapay zeka tarafından üretilen "İncili Kızım" (My Girl with a Pearl) eserinin buraya konulması sanat camiasının bazı kesimleri tarafından “hakaret” olarak nitelendirilmişti. Yapay zeka ve sanat camiası arasındaki gerilimin ilerleyen dönemlerde daha da artacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.
2053 yılından yazıyorum hala aynı reklam var gidecek diye beklemeyin.
Yurtdışı fiyatı bile 9k olunca insanın hevesi kaçıyor
Benim oğlana alayım bi tane
Efsane Türkiye’ye gelse alırım..
O ışık efektleri sadece yanlarda değil üstte de olmalıydı. Böylece tabancayı kullanan, kafasını yana eğmek zorunda kalıp, fıtık olmaz.
Mukemmel bir silah acaba ne kadar hızlı atıyor. [resim] [resim]
Fiyat makul olsa efsane olur gerçekten ya.
Vay bee, bu cihaz xiaomi çıktı ben de diyordum kim üretmiş..
hocam 4x daha iyi direk hs attirir
Über
Evet ama 6x scop daha iyi gider buna daha uzaktaki hedefler için. Gerektiğinde 3x'e de çekebilirsin falan :D
Muskun alev tabancası vs bu
İstilacı güvercinlere karşı iyi olur. 5 10 dk da bir sopayı alıp kovalamak yordu artık.
Yakında su atan F18 falanda yaparlar :)
Hazneye kezzaplı su doldurup nişan almak yapmayın böyle şeyler yahu...
Xiaomi kendini çok geliştirdi artık her alanda kaliteli işler yapıyorlar.
fışkırttığı su mermi gibi isabetli gitmeyeceği için gereksiz diye düşünmüş olabilirler.
Lazer nişangah da eklenseymiş tadından yenmezmiş.