Anlık Bildirim

Rusya, ABD yaptırımları nedeniyle Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan ayrılmak istiyor

Uluslararası Uzay İstasyonu programında önderlik eden ve büyük payı olan Rusya, ABD ve Biden yönetiminin baskıları sebebiyle ISS'den ayrılmak istediklerini açıkladı.

Rusya ISS'den ayrılma çağrısında bulundu Tam Boyutta Gör

Rusya, 1998 yılında uzaya gönderdiği proton roketinden bu yana ISS’nin bir parçası konumunda fakat yakın zamanda Rusya’nın kendi uzay istasyonu için planları olduğu ortaya çıkmıştı. ABD’nin yaptırımları ve Biden yönetimince dayatılan yeni yaptırımlar Rus Uzay Ajansı Roscosmos’un ISS’den ayrılma çağrısında bulunmasına yol açtı. 

Anlaşmalar uzatılıyor

Ülkelerin ISS ile anlaşmaları 2024 yılında sona eriyor ve beş ana ortağın (ABD, Japonya, Kanada, Rusya, Avrupa Uzay Ajansı) çoğunun anlaşmayı 2028'e kadar uzatmaya çalıştığı söyleniyor. 2024'te bitecek anlaşma için Nasa, istasyon altyapısının parçalarını değiştirip istasyonunun ömrünü uzatabilir veya modül eklemeleri yapabilir.

Fakat ABD, istasyonda bulunan bir çok sistemde ortak kontrole sahip olsa da, Rusya’nın istasyon içerisinde kalmasını ve bakımının sürdürülmesini istiyor gibi duruyor zira Rusya’nın çekilmesinin istasyonun ömrüne bir tehdit yaratacağı düşünülmekte.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim