Anlık Bildirim

Samsung, Micron ve SK Hynix’e manipülasyon davası

ABD’de bir grup tüketici 2016-2017 yıllarında bu üç firmanın yaptığı fiyat manipülasyonu yüzünden zarara uğradıklarını iddia ederek yasalar nezdinde suç duyurusunda bulundu.

Samsung, Micron ve SK Hynix’e manipülasyon davası Tam Boyutta Gör

Teknoloji dünyasında özellikle bellek fiyatları ile oynandığı ve sektör devlerinin istediği gibi piyasayı yönlendirdiği sürekli dile getiriliyor. Geçmiş dönemde Samsung, SK Hynix, Micron gibi devlerin ceza aldığını duymuştuk. Şimdi benzer bir dava daha açılıyor. 

Tüketici odaklı dava

Hagens Berman hukuk bürosu tarafından ABD’li belirli bir tüketici grubunu temsilen açılan davada Samsung, Micron ve SK Hynix firmalarının hakimiyetlerini kullanarak DRAM fiyatları ile oynadıkları iddia ediliyor. 

İddiaya göre 2016-2017 yıllarında mobil telefon ve bilgisayar sistemleri satın alanlar söz konusu firmaların DRAM manipülasyonu yaparak fiyatları yüzde 130 arttırması sebebiyle zarara uğradı ve mağdur oldu. 

Hagens Berman benzer bir davayı 2018 yılında da açmış ancak 2020 sonlarında dava reddedilmişti. Bu davada farklı olarak ne tür deliller sunacağı bilinmiyor ancak yine aynı akıbete uğrayabilir. Gerçekten bir tazminat söz konusu olabilmesi için düzenleyici kurumların devreye girerek geniş çaplı araştırmalar yapması gerekiyor. 
 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim