Anlık Bildirim

Samsung sektörün ilk CXL destekli DRAM belleğini duyurdu

Bellek ölçeklendirmelerini Tb seviyesine taşırken gecikmeleri de en aza indiren Compute Express Link (CXL) iç bağlantı teknolojisi Samsung DRAM ürünlerinde hayat buluyor.

Samsung sektörün ilk CXL destekli DRAM belleğini duyurdu Tam Boyutta Gör

6 yıldan bu yana sektör devlerinin üzerinde çalıştığı Compute Express Link (CXL) iç bağlantı teknolojisi yavaş yavaş hayata geçiyor. Samsung ilk CXL bağlantılı DRAM bellek modülünü geliştirdiğini duyurdu. 

CXL nedir?

İşlemcinin veya grafik biriminin diğer bileşenlerle yüksek hızlarda iletişim kurması performansı da etkiliyor. Nvidia iletişim için NVLink teknolojisini kullanırken AMD ise InfinityFabric teknolojisini kullanıyor. Intel de açık kaynak bir iç bağlantı teknolojisi için 2015 yılında düğmeye basmıştı. 

Intel liderliğinde oluşturulan Compute Express Link (CXL) Konsorsiyumu 2019 yılında Compute Express Link gen 1 – CLX 1.0 teknolojisini duyurmuştu. PCIe 5.0 standardını temel alana bu teknoloji hat başına 32Gbps veri aktarım hızı sunuyor. Elektrik ara yüzü ve fiziksel katman olarak önceki PCIe standartları ile uyumlu. Böylece veri merkezlerinde yükseltme maliyetleri düşmüş olacak.

Konsorsiyumun üyelerinden birisi olan Samsung sektörün ilk CXL tabanlı DRAM bellek modülünü geliştirdiğini duyurdu. DDR5 belleklere entegre edilecek modül geleneksel belleklerin aksine ölçeklendirmeyi Tb seviyesine çıkarırken önbelleğin sebep olduğu gecikmeyi de en aza indiriyor. 

Bunun haricinde Samsung’un geliştirdiği kontrolcüler, bellek haritalama, ara yüz dönüştürme ve hata yönetimi gibi farklı yazılımlar da DDR5 belleğe entegre edilmiş. Sunucu ve veri merkezlerinde verimliliği arttıracak olan CXL tabanlı DDR5 bellek için Samsung müşterileriyle görüşmelere başladı. 
 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim