Anlık Bildirim

Elon Musk, Starlink'in yörüngede rakip uydulara yer bırakmadığı iddialarına cevap verdi

Starlink uydularının çok fazla yer kapladığı ve rakip şirketlerin uydularına yer bırakmadığı iddialarına Elon Musk'tan yanıt geldi. Musk, milyarlarca uyduya yer olduğunu söyledi.

Starlink'in rakip uyduları sıkıştırdığı iddiaları yalanlandı Tam Boyutta Gör

Dünya genelinde internet erişimini çok daha kolay hale getirmek için uzaydan internet projesini başlatan Elon Musk, Starlink uydularının uzayda çok fazla yer kapladığı yönündeki eleştirilere karşılık verdi ve dünyaya yakın yörüngelerde on milyarlarca uzay aracına yer olabileceğini söyleyerek rakiplerine çok az yer bırakacağı iddialarını reddetti.

Çin, şikayetçi olmuştu

İnternete erişimin kısıtlı olduğu yerlerde erişimi çok daha kolay hale getirmek misyonuyla başlanılan Starlink uydu interneti projesinde şimdiye kadar yaklaşık 2 bin uydu fırlatıldı. Avrupa Uzay Ajansı başkanı Josef Aschbacher'in Musk'ın binlerce uyduyu yörüngeye yerleştirme planının diğer girişimler için yörüngede çok daha az bir yer bırakacağı iddialarına cevap verdi.

Elon Musk yaptığı açıklamada yörüngelerin yer yüzünden çok daha büyük olduğunu bu yüzden de on milyarlarca uydu için yer olduğunu söyledi. Musk: "Uzay son derece büyük ve uydular çok küçük. Kimsenin bir şey yapmasını engellemedik, engellemeyi de düşünmüyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Çin, geçtiğimiz günlerde iki Starlink uydusu yüzünden yörüngedeki astronotların güvenliğini ve sağlığını korumak için Çin uzay istasyonunun Ekim ve Temmuz aylarında çarpışmadan önleyici kaçınma kontrolü önlemleri almak zorunda kaldığını belirterek şikayetçi olmuştu.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim