Anlık Bildirim

46 inçlik dokuma ekran geliştirildi: Perde olarak da kullanılabilir

Araştırmacılar, tamamen dokumayla akıllı bir ekran geliştirdiler. Ürün, akıllı tekstiller için önemli bir öncü görevi üstlenecek çünkü mevcut üretim teknolojileriyle üretimi gerçekleştirilebiliyor.

Tamamen dokuma akıllı ekran geliştirildi: 46 inç büyüklüğünde Tam Boyutta Gör

Akıllı tekstillerin geliştirilmesi belirli açılardan zor olduğu için genellikle boyut ve kapsam açısından sınırlılar. Yeni geliştirilen bir akıllı tekstil bu zorlukları aşmış gibi görünüyor. Bir araştırma ekibi, mevcut endüstriyel üretim süreçleri kullanılarak yapılabilecek aktif elektronik, algılama, enerji ve fotonik işlevlerin birleştirildiği 46 inç büyüklüğünde tamamen dokuma akıllı tekstil ekran geliştirdi.

Sürdürülebilir malzemelerden üretilmesi amaçlanıyor

Cambridge Üniversitesi araştırmacılarının liderliğindeki bir ekip, akıllı tekstillerde yeni bir dönem başlatabilecek, birçok alana uyarlanabilecek, daha önce geliştirilen akıllı tekstillere göre daha kolay üretilebilecek bir ürün geliştirdiler.

Teknolojiyi dokuma ile uyumlu hale getirmek için araştırmacılar, her bir fiber bileşeni tekstil üretim ekipmanlarında kullanılabilecekleri şekilde, yeterince esnemeye dayanabilecek malzemelerle kapladılar.

Geliştirilen ürün bir ekran olarak çalışabiliyor, çeşitli girdileri izleyebiliyor veya daha sonra kullanmak üzere enerji depolayabiliyor. Ayrıca radyo frekansı sinyallerini, dokunmayı, ışığı ve sıcaklığı algılayabiliyor. Aynı zamanda sarılabiliyor olması sayesinde ticari tekstil üretim teknikleri kullanılarak yapıldığı için, bu şekilde büyük fonksiyonel rulolar yapılabilmesine olanak tanıyor.

Araştırma ekibi, geliştirdikleri ürünün aynı zamanda TV olan perdeler, enerji toplayan halılar ve etkileşimli, kendi kendine çalışan giysiler ve kumaşlar gibi birçok alanda kullanılabileceğini belirtiyor.

Araştırmanın baş araştırmacısı Luigi Occhipinti: "Fiber tabanlı elektronik, fotonik, algılama ve enerji işlevlerini entegre ederek yepyeni bir akıllı cihaz ve sistem sınıfı elde edebiliriz. Tekstil üretiminin tüm potansiyelini açığa çıkararak, günlük nesnelere ve diğer birçok sektör uygulamasına sorunsuz bir şekilde entegre olan akıllı ve enerjiden bağımsız Nesnelerin İnterneti(IoT) cihazlarını yakında görebiliriz.” ifadelerinde bulundu.

Ekip, bir sonraki adım olarak mevcut geliştirdikleri akıllı tekstil ürünün sürdürülebilir malzemelerden yapmanın yollarını araştıracak.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim