Anlık Bildirim

Toyota, küresel araç satışlarında liderliğini korudu

Japon otomotiv devi Toyota, küresel pazardaki liderliğini 2021 yılında da sürdürdü. Ayrıca Autocar'a yapılan açıklamada, şirketin en çok satan modelinin RAV4 olduğu belirtildi.

Toyota, küresel araç satışlarında liderliğini korudu Tam Boyutta Gör

2021 yılı otomotiv dünyası için kriz ve değişim yılı oldu diyebiliriz. Ancak küresel satışlarda lider değişmedi. Toyota, geçtiğimiz yıl satışlarını yüzde 10,6 oranında artırarak ilk sıradaki yerini korudu.

Toyota'nın 2021 yılındaki toplam satışları (lüks markası Lexus dahil) 9.6 milyon adet seviyesinde gerçekleşti. Japon üreticinin kendisine en yakın rakibi Volkswagen ise 4.8 milyon civarında satış gerçekleştirdi. Bu arada, 2021'de şirketin en çok satan modelinin Corolla değil RAV4 olduğu da açıklanan ilgi çekici verilerden.

Volkswagen, diğer Avrupalı üreticiler gibi tedarik zincirindeki sıkıntılardan ciddi oranda etkilendi. Fakat Toyota, Japonya'nın ve Asya'nın bazı bölgelerinin Avrupa'ya kıyasla salgından daha az etkilenmesiyle salgın sırasında rakiplerine göre daha iyi performans gösterdi.

Japon markanın elektrik destekli (hibrit, tamamen elektrikli) araç satışları da bir önceki yıla göre ciddi büyüme kaydetti ve yüzde 33,8'lik artışla 2.6 milyon adet seviyesine çıktı. Öte yandan bunların sadece 14.407 adedi tamamen elektrikli, diğerleri ise hibrit olarak kayda geçti.

Toyota Motor Group bazında, yani Lexus, Daihatsu ve Hino gibi tüm markalar dahil edildiğinde 2021 yılındaki satışların 10.5 milyon adet olduğunu görüyoruz. Böylece grub bazında da yine bir önceki yıla göre yüzde 10,1 büyüme kaydedilmiş. Toyota bu alanda da en büyük rakibi Volkswagen Grubu'ndan 1.6 milyon civarında fazla satmış.

Japon üreticinin en çok büyüme kaydettiği pazar Asya olmuş. Buradaki satışlar yüzde 13,2 büyümeyle 3.1 milyon olmuş. Yüzde 11,3 büyüme kaydedilen Kuzey Amerika pazarında ise 2.6 milyon araç satılmış. 1 milyon adedin üzerinde satış gerçekleştirilen Avrupa'da ise yüzde 7,1 büyüme gerçekleşmiş.

Kaynakça https://global.toyota/en/company/profile/production-sales-figures/202112.html https://www.autocar.co.uk/car-news/business-finance-and-corporate/toyota-sales-grow-106-firm-retains-global-best-seller-title Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim