Anlık Bildirim

Uçakla seyahatlerde PCR testi zorunluluğu geri geldi

Dün İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderilen genelge ile seyahatlerde aşısız kişilerden istenen PCR testi zorunluğu kaldırılmıştı. Yeni genelge ile bu zorunluluk geri geldi.

Uçaklarda PCR testi zorunluluğu uygulanacak mı? Tam Boyutta Gör

Dün İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderilen genelge ile aşısız kişilere uygulanan PCR testi zorunluluğu kaldırılmıştı. Bugün yollanan yeni genelge ile uçakla seyahatlerde aşısız kişilerden PCR testi istenmeye devam edilecek. Otobüsle seyahatlerde PCR zorunluluğu uygulanmayacak.

Hangi durumlarda PCR testi gerekli? Hangi durumlarda PCR testi gerekli değil?

Sağlık Bakanlığı'na bağlı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, PCR testi zorunluluğunun kaldırılması hakkında yeni bir açıklamaya yayımlayarak hangi durumlarda PCR testi gerektiği, hangi durumlarda PCR testi gerekmediği konusunda detaylı bilgi verdi. Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden, PCR testi istenecek ve istenmeyecek durumlar belirtildi.

Buna göre, huzurevi, bakımevi, sevgi evleri ile ceza ve tevkif evlerinin aşısız veya son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş çalışanları, belirlenen durumlarda ceza ve tevkif evlerindeki tutuklu ve hükümlüler, yurt dışına seyahat edecek kişiler (seyahat edilecek ülkenin belirlediği kurallar doğrultusunda) için PCR testi ile tarama yapılmasına devam edilecek.

Uçaklarda PCR testi zorunlu

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün değerlendirmesi uyarınca uçakla şehirler arası seyahat edecek olan aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişiler için de PCR testi uygulaması sürecek.

Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden, konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılacaklara, Milli Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapmakta olan personele (öğretmen, servis şoförü, temizlik personeli vb.), tüm kamu ve özel iş yerlerinde çalışanlar ile kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenen öğrenci kamplarına katılacaklara ise PCR testi ile tarama yapılmayacak.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
5130 kez okundu.
38 kişi, toplam 42 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
Türkiye Haberleri, Covid-19 ve Popüler Bilim
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim