Anlık Bildirim

Virgin Galactic’in uzay aracı, yeni evine taşındı

Uzay turizmi sektörünün en önemli oyuncularından Virgin Galactic, VSS Unity uzay aracını New Mexico’daki Spaceport America isimli merkeze taşındı. Araç, yolcularını buradan uzaya taşıyacak.

Virgin Galactic’in uzay aracı, yeni evine taşındı Tam Boyutta Gör

Uzay turizmi alanında önemli çalışmalar yapan şirketlerden biri olan Virgin Galactic, ticari uçuşlara başlamaya bir adım daha yaklaştı. İngiliz girişimci Richard Branson tarafından kurulan şirkete ait SpaceShipTwo VSS Unity isimli uzay aracı, üretim yeri olan Kaliforniya Mojave’den New Mexico’daki Spaceport America isimli merkeze taşındı.

VMS Eve isimli ana gemi tarafından yeni evine taşınan yörünge altı uzay aracı, aynı zamanda şirkette görev yapan mühendisler için önemli testleri gerçekleştirmek için bir fırsat oldu. VSS Unity’nin yüksek irtifa ve sıfırın altında sıcaklık testlerinin yapıldığı uçuşta İtalyan Hava Kuvvetleri’nde görevli test pilotu Nicola Pecile ile Kaptan Pilot Dave Mackay uzay aracını, Mike Masucci ve Frederick Sturckow isimli pilotlar ise VMS Eve’i uçurmuş.

VSS Unity'nin ilk yolcularını uzaya götürmeden önce gerçekleştirmesi gereken birçok test uçuşu daha bulunuyor. Uçuş ekibinin ilk etapta yeni piste ve yer kontrolüne alışmaları gerek. Daha sonra SpaceShipTwo’nun süzülme ile motor testleri gelecek. VMS Eve tarafından yaklaşık 15 kilometre yüksekliğe çıkarılacak VSS Unity, bu mesafede ana gemiden ayrılacak ve bir süre süzüldükten sonra motorlarını ateşleyecek. Uzay aracının kabin ve müşteri deneyimi testleri de sıradaki diğer faaliyetler.

Virgin Galactic’in uzay aracı, yeni evine taşındı Tam Boyutta Gör

Virgin Galactic’in yapacağı ticari uzay görevleri için “yeni bir devrin başlangıcı” ifadelerini kullanan Spaceport America’nın yöneticisi Dan Hicks sözlerine, “Kurucu ortağımız Virgin Galactic ile gurur duyuyoruz. İnsanlı uzay uçuşlarının yavaş yavaş bir gerçeğe dönüşmeye başladığı bu tarihi süreçte kendilerine destek oluyoruz. Önümüzdeki dönemde de bu desteğimiz sürecek. Bizleri heyecanlı bir 2020 bekliyor.” ifadeleriyle devam etmiş.

VSS Unity test uçuşu kapsamında iki kez uzaya çıktı. 2019’un Şubat ayında gerçekleştirilen ikinci uçuş, aynı zamanda Virgin Galactic'in astronot eğitmeni Beth Moses’ı yolcu olarak taşıdı ve Moses’ın mikrograviteyi deneyimlemesini sağladı.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim