Anlık Bildirim

Vodafone'un son 15 yılda Türkiye ekonomisine katkısı açıklandı

Türkiye'de 15. yılını kutlayan Vodafone, şirketin 15 yıllık etki analizini açıkladı. 15 yılda ekonomiye ciddi katkı yapan Vodafone, istihdam ve sosyal sorumluluk açısından da büyük katkı verdi.

Vodafone'un son 15 yılda Türkiye ekonomisine katkısı açıklandı Tam Boyutta Gör

Vodafone, Türkiye’deki 15. yılını kutluyor. Şirket, 15. yıldönümü nedeniyle Türkiye ekonomisine 15 yıldaki katkısını açıkladı.

15 yılda 334 milyar TL katkı

Vodafone’un Politika Analiz Laboratuvarı iş birliği ile hazırladığı analize göre Vodafone'un son 15 yılda Türkiye ekonomisine sağladığı doğrudan, dolaylı ve tetiklenen Gayri Safi Yurtiçi Hasıla katkısının reel değeri 334 milyar TL’ye ulaşırken, toplam yatırımının reel değeri ise 63 milyar TL olarak gerçekleşti

Etki analizinin nasıl yapıldığını anlatan Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy şunları söyledi:

“Ekonomik etki analizi ile Vodafone faaliyetleri sonucu Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya etkilerimizi inceledik. Bu inceleme temel olarak ekonomik bir faaliyet sonucu ekonomi genelinde oluşan katma değerin hesaplanması yöntemine dayanıyor. Vodafone faaliyetleri ile ortaya çıkan katma değeri hesaplarken üç temel etki alanına odaklandık. İlki, doğrudan etkilerimiz; burada Vodafone bünyesinde oluşan katma değeri inceliyoruz. İkincisi, dolaylı etkilerimiz; bu başlıkta ise Vodafone'a hizmet ve ürün tedarik eden paydaşlarımız ile satış kanallarımız üzerinden ortaya çıkan katma değeri inceliyoruz. Üçüncü etki alanı ise tetiklenen etki. Bu etki; ücret, vergi gibi bileşenlerin yurtiçi ekonomiye yeniden katılmasıyla ortaya çıkıyor. Bu üç başlıkta gerçekleştirilen analiz, Vodafone'un son 15 yılda ekonomiye doğrudan 152 milyar TL'lik etkisi olduğunu, ekosistemimizle birlikte oluşan çarpan etkileriyle bu rakamın 334 milyar TL'ye ulaştığını ortaya koyuyor. 2020-2021 mali yılında ise Vodafone'un doğrudan etkisi 10,6 milyar TL. Tedarikçiler, çağrı merkezleri ve bayiler üzerinden ortaya çıkan dolaylı etki ise 8,6 milyar TL düzeyinde hesaplandı. Ayrıca, yurtiçinde yeniden harcama yapılarak ortaya çıkan tetiklenen ekonomik değer 8,8 milyar TL düzeyinde. Son 15 yılda yaptığımız toplam yatırımın reel değeri ise 63 milyar TL olarak gerçekleşti.”

Vodafone'un son 15 yılda Türkiye ekonomisine katkısı açıklandı Tam Boyutta Gör

İstihdam ve bölgesel kalkınmaya katkı

Vodafone 2020-2021 mali yılında 58 bin kişilik doğrudan ve dolaylı istihdam oluşturdu. Tetiklenen etki ile bu sayının 127 bini bulduğu ifade edildi. Vodafone Holding bünyesinde sağlanan her 1 kişilik istihdam, Türkiye ekonomisinde 41 kişilik istihdamı tetikliyor.

Vodafone, merkezi operasyonu ve bayi faaliyetlerini metropol şehirlerde sürdürürken çağrı merkezi operasyonlarını ve bayilerini Anadolu’nun çeşitli şehirlerine yayıyor. Vodafone, Anadolu’nun 11 şehrinde bölgesel kalkınmaya önemli katkı yaptığını belirtiyor. Bu iller; Elazığ, Mardin, Gümüşhane, Afyonkarahisar, Adıyaman, Van, Samsun, Şanlıurfa, Uşak, Diyarbakır, Adana olarak sıralanıyor.

Vodafone, ekipman tedarikini yerli üreticilerden sağlamaya çalışıyor. Son 5 yılda 553 milyon TL’lik yerli belgeli teknoloji ürünü satın aldı. ULAK kapsamında 24,5 milyon TL’lik alım yaptı. Vodafone’un Ar-Ge harcamaları 54,3 milyon TL’ye ulaştı. Vodafone’un inovasyon şirketi Oksijen’in Ar-Ge projesi sayısı 97’ye ulaştı. 352 patent başvurusu, 51 tescilli patent ve 25 yerli malı belgesi bulunuyor.

Sosyal sorumluluk projelerinin yürütülmesi amacıyla 2016 yılında Türkiye Vodafone Vakfı kuruldu. Türkiye Vodafone Vakfı, son 14 yılda reel değeri 104,3 milyon TL olan 16 projeye destek oldu. Bu projelerle, 1,1 milyonu çocuk ve genç olmak üzere toplam 4,2 milyon kişiye ulaşıldı.

Çevresel sürdürülebilirlik

Çevreye verdiği önem ile takdir toplayan sayılı şirketlerden Vodafone, şebekesinin tamamında yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanan ilk ve tek operatör oldu. Ayrıca 2018-2020 döneminde Türkiye’de kişi başı enerji tüketimi %10 artarken Vodafone’un abone başına enerji tüketimi %12 azaldı.

Vodafone’un hazırladığı ekonomik etki analizine şu adresten ulaşabilirsiniz:

https://www.vodafone.com.tr/Hakkinda/onbesinci-yilinda-vodafoneun-turkiye-ekonomisine-etkileri

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
8193 kez okundu.
36 kişi, toplam 39 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
Türkiye Haberleri, vodafone ve
2 etiket daha Ekonomi Mobil Teknolojiler
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim