Anlık Bildirim

Wikipedia'da büyük teknoloji şirketleri için ücretli hizmet devri başlıyor

Wikimedia Vakfı, Wikipedia verilerinden yararlanan şirketler için yeni bir ücretli hizmet olan Wikimedia Enterprise'ı duyurdu. Hizmet bu yılın ikinci yarısında sunulmaya başlanacak.

Wikipedia'da büyük teknoloji şirketleri için ücretli hizmet devri başlıyor Tam Boyutta Gör

Birçok teknoloji firması, kullanıcılara aktarılan bilgiler için Wikipedia'nın verilerini kullanıyor. Wikipedia, sağladığı bu hizmetin karşılığında şirketlerden bir ücret almıyor. Özgür Ansiklopedi'nin arkasındaki kuruluş olan Wikimedia Vakfı, Apple, Google, Amazon ve Facebook gibi büyük teknoloji şirketlerinin içeriğini kullanırken ödeme yapmasını sağlamak için bu yıl ücretli bir seçenek başlatacak.

Wikipedia'da ücretli hizmet devri

Şu an için yalnızca büyük teknoloji şirketlerini hedefleyen ve Wikimedia Enterprise olarak adlandırılan yeni ücretli platform, şirketlerin ve kuruluşların Wikipedia verilerini kullanmasını kolaylaştıran ücretli geliştirici araçları sağlayacak.

Wikimedia Enterprise ile büyük teknoloji şirketlerine üç temel alanda avantajlar sunmak amaçlanıyor.

  • Herhangi bir vandalizmin daha hızlı bir şekilde düzeltilebilmesini sağlayan düzenli toplu veri dökümü alma sıklığı
  • Bilgiyi yeniden kullanmalarına ve 24 saat kullanıcı tabanına hizmet sağlamalarına olanak tanıyan güvenilir bir altyapı aracılığıyla güvenilirlik yönünü artırmak
  • Teknik desteğin mevcudiyeti

Wikimedia Vakfı üst düzey yönetici Lane Becker'in Wired'a yaptığı açıklamada Wikimedia Enterprise'ın teknoloji şirketleri tarafından platformun kullanılmasını kolaylaştırmayı amaçladığını, şirketlerin bu çözümü istemezlerse ücretsiz olarak platformu kullanmaya devam edebileceklerini belirtti.

Vakıf, işletmenin 100 milyon dolarlık bütçeyi finanse etmek için ihtiyaç duyduğu parayı bağışlardan karşılıyor. Yeni ücretli seçeneğin birincil kaynak olmayacağını ancak yine de şirketlerden gelir elde etmenin temelde daha fazla istikrar sağlayacağını belirtiyorlar.

Yeni ücretli seçeneğin, bu yılın ikinci yarısında kullanıma sürülmesi planlanıyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim