Anlık Bildirim

Yeni 3D baskı tekniği, 7 saniyede ilaç üretmeye olanak tanıyor

Kişiselleştirilmiş ilaçlara odaklanan bilim insanları, geliştirdikleri 3D baskı tekniğiyle 7-17 saniyede ilaç üretebilmenin münkün olduğunu belirtiyorlar.       

Yeni 3D baskı tekniği, 7 saniyede ilaç üretmeye olanak tanıyor Tam Boyutta Gör

İki farklı insanın teşhisi aynı olsa da bu, tedavi kısmında aynı dozda ilaç kullanmaları gerektiği anlamına gelmez. Geliştirilen yeni bir 3D baskı tekniği, 7 saniye içerisinde kişiselleştirilmiş ilaçlar üretilmesi olanak tanıdığını gösteriyor.

Kişiselleştirilmiş ilaçlar için hızlı 3D baskı

Normalde 3D baskılı ilaçların üretiminde reçineyi basılı bir tablet halinde katılaştırmak için ışığın kullanıldığı ve yüksek ısı gerektirmeyen vat fotopolimerizasyonu adlı teknik kullanılıyor. Yöntem, ilaçların katman katman oluşturulmasını gerektirdiği için işlemin yavaş gerçekleşmesi bir problem olarak görülüyor.

Londra Üniversitesi Akademisi araştırmacıları, süreyi mümkün olduğunca azaltmak adına yeni bir vat polimerizasyon tekniği geliştirdiler. Teknik, tüm nesneyi bir kerede basarak işlem süresinin birkaç dakikadan 7-17 saniyeye düşürülmesine olanak tanıdı.

Farklı açılardan görüntülenen nesnenin birden fazla görüntüsünü reçine üzerine parlatılmasıyla çalışan teknikte, polimerizasyon aynı anda gerçekleşene kadar ışığın yoğunluğu ayarlanıyor. Araştırmacılar, geliştirdikleri teknikle parasetamol yüklü 3D baskılı tabletleri 17 saniyede üretmeyi başardılar. Bu süre, bazı tabletlerin üretiminde ise 7 saniye olarak gerçekleşti.

Çalışmanın yazarlarından Dr Alvaro Goyanes: "Kişiselleştirilmiş 3D baskılı ilaçlar hızla gelişiyor ve kliniğe ulaşıyor. Hızlı tempolu klinik ortama uyum sağlamak için saniyeler içinde tabletler üreten bir 3D yazıcı geliştirdik. Bu teknoloji, ilaç endüstrisi için oyunun kurallarını değiştirebilir." ifadelerinde bulundu.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim