Anlık Bildirim

Intel'in yeni işlemcilerinde 4K blu-ray disk desteği sona eriyor

Yeni nesil işlemcilerinde SGX desteğini kaldıran Intel, korumaya sahip 4K Blu-ray diskleri artık desteklemiyor. Yeni sorun, DRM kullanan Ultra HD Blu-ray diskleri etkilecek.

Yeni nesil Intel işlemcilerde 4K Blu-ray desteği sona eriyor Tam Boyutta Gör

12.nesil işlemci ailesi ile kullanıcılardan olumlu yorumlar almayı başaran Intel, yeni işlemcilerinde Blu-ray diskleri kapsayan bazı değişikliklere gitti.

4K Blu-ray disk desteği sona eriyor

11. ve 12. nesil işlemcilerin mevcut veri sayfalarında SGX (yazılım koruma uzantısı) desteğini kaldırılmış bir teknoloji olarak listeyen şirket, DRM korumalı 4K Blu-ray diskleri geride bıraktı. Bu disklerin çalışması için gerekli olan SGX desteği, Intel'in 2016'da Skylake neslinde tanıttığı ve bilgisayarların ilk kez korumalı Blu-ray diskleri oynatmasını sağlayan bir özellik olarak karşımıza çıkmıştı.

Blu-ray teknolojisi günümüzde oyun konsolları gibi yüksek boyutlara sahip uygulamarın depolanmasında yaygın olarak kullanılırken, sinema sektöründe dijital platformların artması ile kullanım oranını yavaş bir şekilde kaybetmeye başladı. Bununla birlikte güvenlik araştırmacıları tarafından da büyük eleştiriler alan SGX teknolojisi, kötü amaçlı birçok saldırıya uğradı. 

Intel'in SGX'i kullanımdan kaldırma kararının Ultra HD Blu-ray kullanan önemli sayıda kullanıcıyı etkilemesi beklenirken, Blu-ray Disk Birliği'nin DRM kararından vazgeçmesi disklerin tekrar çalışmasını sağlayabilir. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim