Anlık Bildirim

YouTube Kültür Trendleri Raporu yayınlandı: Video içeriklerin yükselişi devam ediyor

YouTube geçtiğimiz günlerde 2020 - 2021 yılı için bir rapor yayınladı. Raporda Türkiye’nin de olduğu 20’den fazla ülkeden araştırma verileri bulunuyor.

YouTube Kültür Trendleri Raporu yayınlandı Tam Boyutta Gör

Şu anda neredeyse tüm dünyanın en çok kullandığı platformlardan birisi olan YouTube, özellikle birkaç yıldır hayatımızın içine daha da girmiş bulunmakta. Özellikle 2020 - 2021 yılları içerisinde pandemi sebebiyle çok daha kullanılan bir platform olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. YouTube da geçtiğimiz günlerde YouTube Kültür Trendleri Raporu'nu yayınladı.

Yayınlanan rapora baktığımız da şüphesiz video içeriklerin artık çok daha fazla tercih edildiğini ve hayatımızda büyük bir yer kapladığını görebiliyoruz. Cannes Lions 2021 etkinliğinde yayınlanan rapor tüm dünyadan yüzlerce videonun analizine, 20’den fazla ülkede Ipsos tarafından yapılan anketlere ve endüstri uzmanlarıyla yapılan görüşmelere dayanıyor. Rapordan elde edilen öne çıkan noktalar şu şekilde:

YouTube Kültür Trendleri Raporu'nda Dikkat Çekenler

 • İnsanların yüzde 85’i geçen 12 ay içinde birliktelik duygusu yaratan bir canlı yayın izledi.
 • 2020 yılında “Benimle” videoları gibi eşzamanlı içerikler tüm dünyada 2 milyardan fazla kez izlendi. 
 • Başkaları ile aynı odada TV ekranında YouTube içeriği izleyenlerin oranı yüzde 67.
 • İnsanların yüzde 79’u başkalarıyla birlikte YouTube seyrederken daha derin bağlantılar kurduklarını söylüyor.
 • İnsanlar, içerik üreticilerinin sahici benlikleriyle var oldukları ve kendileri için önemli olan konular hakkında konuştukları, izleyicilerle daha derin bir bağlantı kurdukları YouTube’da daha çok  ilgili içerikler arıyor ve bu içeriklerle daha fazla etkileşim kuruyor.
 • Örneğin bu ilgili formatlar, satrancın yeniden markalaşmasına da yardımcı oldu. Satrançla ilgili içeriklerin izlenmesinde geçen yıl dünya çapında %100'ün üzerinde artış oldu. 
 • Ek olarak, insanların %82'si ayda en az bir kez bir şeyi nasıl yapacaklarını öğrenmelerine yardımcı olacak videolar izledi. 
 • ASMR (autonomous sensory meridian response) videoları ilgi çekerken, video podcast'ler (İnsanların yüzde 51’i son 12 ayda en az bir video podcast izledi)  ve ses öncelikli ya da oyunlardakine benzer sinematik birinci şahıs videoları gibi diğer duyusal formatlar ortaya çıktı.
 • Örneğin, Minecraft oyunundaki "Dream SMP" (survival multiplayer) sunucusunun videoları, Mayıs 2020'den itibaren 1 milyardan fazla izlenme ile son altı ayın en popüler eğlence fenomeni haline geldi.
 • Video ‘meme’ ve trendlere katılımcı olmak, aynı zamanda popüler ve sürükleyici bir sosyal eğlence biçimi haline gelmiş durumda. Güney Afrika'da başlayan ve İsveç'teki sağlık çalışanları arasında bir hit haline gelerek 600 milyonun üzerinde izlenen Jerusalema challenge gibi dans trendleri büyük ilgi topladı.

Rapor'da Türkiye'ye özel bazı detaylar da bulunuyor. Raporda yer alan Türkiye için öne çıkan trendler ise şu şekilde: 

 • Türkiye’de görüşülen katılımcıların yüzde 92’si son 12 ayda en az bir canlı yayın izledi.
 • Son 12 ayda online video içeriği izleyenlerin oranı yüzde 92, online video içerik paylaşanların oranı ise yüzde 80.
 • Katılımcıların yüzde 63’ü insanlarla iletişim kurmak için ayda en az bir kez video izliyor.
 • Yüzde 92’si öğretici içeriğe sahip videoları ayda en az bir kez ya da daha fazla sıklıkta izliyor.
 • YouTube içeriğini TV üzerinden ayda en az bir kez başkalarıyla birlikte aynı odada TV üzerinden izleyenlerin oranı yüzde 73.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim