Ülkemizde YouTube üzerinden para kazanan kişilere uygulanan vergilendirme sistemi oldukça can yakıcıydı. Şirket kurma ve muhasebe konuları nedeniyle zor durumda kalan içerik üreticileri için yeni kanun geliyor.
Yüzde 15 vergi
Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre Meclis açıldığında gündeme gelecek olan vergilendirme kanununa göre YouTube ve diğer sosyal medya üzerinden gelir elde edenler için yüzde 15 vergi uygulanacak. Kanunun internetten gelir elde eden tüm içerik üreticilerini kapsadığı ifade ediliyor.
Bu uygulamanın şirket kurma yerine bankada bir hesap açarak tüm internet gelirlerinin bu hesap üzerinden banka tarafından vergilendirilmesi şeklinde olacağını daha önce Mesut Çevik de dile getirmişti. Küçük kazançları olanların şirket kurarak muhasebe masraflarına girmesi oldukça zorlayıcıydı.
Diğer bir durum ise yemek tarifleri ve eğitim verme gibi belirli kategorilerin özel olarak izleneceği ve belirli bir trafiğin üzerine çıkmasının bekleneceği belirtiliyor. Sonrasında ise vergilendirme uygulanacak.
Dijital Vergi Dairesi adıyla kurulacak oluşum ise elektronik defter gibi tüm belge uygulamalarının tek bir çatı altında toplanması ve izlenmesini amaçlıyor. Böylece vergilendirme sistemlerine mükellefler kolay bir şekilde erişebilecek.
Aktarılan bilgiler net olmadığı için özellikle Admob veya benzeri reklam platformlarından uygulamalar veya siteler ile gelir elde edenler nasıl hareket edecek tam bilinmiyor. Bunlar önümüzdeki ay netleşmiş olacak.
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
![DH Android Uygulamasını İndir](/Content/img/uygulama-indir-android.png)
![DH iOS Uygulamasını İndir](/Content/img/uygulama-indir-ios.png)
Yurtdışı fiyatı bile 9k olunca insanın hevesi kaçıyor
Benim oğlana alayım bi tane
O ışık efektleri sadece yanlarda değil üstte de olmalıydı. Böylece tabancayı kullanan, kafasını yana eğmek zorunda kalıp, fıtık olmaz.
hocam 4x daha iyi direk hs attirir
![Profil resmi](https://www.donanimhaber.com/images/upfiles/1615937/f6cd3016-c780-429c-adf4-3d9f5892db14.gif)
Evet ama 6x scop daha iyi gider buna daha uzaktaki hedefler için. Gerektiğinde 3x'e de çekebilirsin falan :D
Hazneye kezzaplı su doldurup nişan almak yapmayın böyle şeyler yahu...
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü
GENEL İSTATİSTİKLER
9958 kez okundu.
22 kişi, toplam 23 yorum yazdı.
HABERİN ETİKETLERİ
youtube, youtube vergi ve Internet