Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
Header'ı Tuttur
Header'da Teknoloji Gündemi
Anasayfa
Döşeme Stili Ana Akış
Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
İçerikleri Yeni Sekmede Aç
Detay Sayfaları
Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
Renk Seçenekleri
Gece Modu (Koyu Tema)

AK Parti'den belediyelere: Bir an önce PARDUS'a geçin

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Ak Partili 883 Belediye'ye tebligat göndererek en kısa zamanda PARDUS işletim sistemine geçilmesini istedi.
5 ay
11.711
1
149
Windows 20
Haber Editörü
AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, AK Parti'li 883 Belediye ve 39 il genel meclisi başkanlığına bir tebligat göndererek israf ve ABD ürünlerine karşı uyarıda bulundu. Belediyelerden ABD malları yerine yerli mallarını kullanmalarını isteyen Kaya ayrıca israftan kaçınmalarını ve dövizle işlem yapmamalarını özellikle belirtti.
Ayrıca Bkz. "Erdoğan’ın ABD'ye boykot çağrısından etkilenecek markalar ve ürünleri"
Diğer partilerin idaresindeki 515 belediye yönetiminin de bu ulusal meselede kendilerini yalnız bırakmamalarını isteyen AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, onların da aynı hassasiyeti göstermeleri konusunda çağrıda bulundu. Tebligattaki en can alıcı maddelerden biri ise TÜBİTAK tarafından geliştirilen Linux tabanlı PARDUS işletim sistemine geçiş yapılmasının istenmesi. Belediyelere gönderilen 17 maddelik bildiriye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Belediyeler'in uygulaması istenen 17 maddelik önlem

 1. Lisans ücreti ödenmeyen, yerli ve milli yazılımımız olan PARDUS’a henüz geçmemiş olan belediyelerimiz, lisans ücreti ödenen yabancı menşeli yazılımlar yerine ivedilikle PARDUS’a geçmelidir. Bu konuda TUBİTAK ile birlikte uygulama tecrübesi olan Belediyelerden teknik destek alınarak ivedilikle dönüşüm sağlanmalıdır.

 2. KİK ilgili tebliğler doğrultusunda, elektronik cihazlar, cep telefonları, bilgisayar ve diğer teknolojik cihazlarda yerli üretim veya yerli marka tercihine özen gösterilmeli ve yabancı ürün seçeneğinde, başta ABD olmak üzere ülkemize siyasi ve ekonomik tehdit uygulamaya çalışan ülkelerin ürünleri dışındakiler tercih edilmelidir.

 3. Yapı, tesis, imalat, ikmal, tamir, bakım, asansör, havalandırma, ısıtma ve soğutma sistemlerinde, iş makineleri, temizlik ürünleri, robotları ve yükleyicilerde KİK ilgili tebliğler doğrultusunda yerli ürün veya markalar tercih edilmelidir. Yabancı ürün alım zaruretinde ise ABD ürünlerinden kaçınılmalıdır.

 4. EFT, Havale, Kambiyo, kredi, gibi işlemler tamamen TL cinsinden gerçekleştirilmeli; Belediye ve iştirakler hiçbir şekilde yabancı para cinsinden vadeli-vadesiz mevduat hesabı açmamalı, açılmış olanlar sonlandırılmalıdır. Belediye şirketleri zorunlu olmadıkça dövizle işlem yapmamalıdır. Borç ödemeleri karşılığı tutulanlar dışında hiçbir belediye şirketinin döviz hesabı olmamalı, var olanlar derhal Türk Lirasına çevrilmelidir.

 5. Yasal Mevzuat hükümleri ile cevaz verilse dahi, hiçbir şekilde yabancı para cinsinden sözleşme yapılmamalıdır.

 6. Belediye ve İştiraklerine ait sosyal tesis ve işletmelerde gıda - içecek ürünleri yerli olmalıdır.

 7. 4734 sayılı Kanunun 63.maddesi ve 2017/22 sayılı Başbakanlık Genelgesi; açık olarak ihale dokümanlarında ürünlerin niteliğine göre %15 oranına kadar yerli malı avantajı sağlanabileceği belirtilmekte, hatta bazı ürünler de %15 oranında yerli malı teklif eden isteklilere fiyat avantajı sağlanması zorunlu tutulmaktadır. Yine, aynı şekilde bu dokümanlarda yerli ürün sunumunu engellemeye yönelik hiçbir ibare bulunmayacağı hüküm altına alınmıştır. Bu çerçevede satınalma süreçlerinde bu kural ve talimatlara göre doküman ve teknik şartnamelerin hazırlanması ve buna göre işlem tesis edilmesi gerekmektedir.

 8. Yerli olmayan ürün/cihaz/ekipmanların satın alınması ya da kiralanması, zaruret olmadıkça yapılmamalıdır. Halen kiralama suretiyle kullanılanların da kira süreleri uzatılmamalıdır.

 9. Tasarruf tedbirlerine azami riayet edilmelidir.

 10. Hiçbir gerekçeyle binek aracı alım ve kiralaması yapılmamalı, mevcut hizmet araçlarının iş dışında kullanımı kesinlikle önlenmelidir.

 11. İhaleli işler kapsamında yüklenici tarafından kullanılacak/tedarik edilecek araç/cihaz ve ekipmanların da yukarıda belirtilen şartlarda olması sağlanmalıdır.

 12. Belediyelerce gerek STK ve gerekse farklı kurumlarla yürütülen ortak projelerde de bu hassasiyetlere dikkat edilmelidir.

 13. Yeni hizmet binası yapım ve kiralaması ve var olan binaların zorunluluk içermeyen büyük tadilat/tamiratı yapılmamalıdır.

 14. Sosyal medya kullanımı, teşviki kapsamında herhangi bir bütçe tahsisi yapılmamalı, var olanlar dondurulmalıdır.

 15. Acil ihtiyaç gerekmedikçe mobil cihazlarda yenilemeye gidilmemelidir.

 16. Belediye çalışanları, meclis üyeleri ve diğer kişilerle yurt dışına gezi içerikli seyahat programları yapılmamalıdır.

 17. Belediyelerimiz düzenledikleri programlarda eğlence türü etkinliklerden kaçınarak yerine kültür sanat içeren etkinlikleri tercih edilmelidir.

En Beğenilen Yorumlar
sözleşmeyiokudum 5 ay TEHET
Sizin gibi cahillerden nefret ediyorum. Linux ücretsiz, özgür bir yazılımdır. Windows gibi her bilgisayar için dışarıya 150 dolar lisans parası ödemiyorsun.
yorumculuklar 5 ay TEHET
Linux, Linus Torvalds tarafından geliştirilmesine başlanmış daha sonra dünyanın dört bir yanından yapılan katkılarla geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam edilen özgür bir yazılımdır. Özgürlükten kasıt şudur ki, kişiler kullandıkları yazılımlara koduyla beraber sahiptirler ve kodu kendi ihtiyaçlarına göre modifiye edip tekrar pazarlamakta özgürdürler. Daha geniş tanımı Özgür Yazılım Vakfında bulabilirsinz. Linux kimseye ait değildir, kaynak kodunu alır modifiye eder istediğiniz gibi ister parayla ister bedava ister kapalı kaynak olarak dağıtırsınız.
Linux, Linus Torvalds tarafından geliştirilmesine başlanmış daha sonra dünyanın dört bir yanından yapılan katkılarla geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam edil...
Devamını Gör
neronidas 5 ay
Bence bütün kamu kuruluşlarına zorunlu olmalı. Kullanılan programlar ya office ya da Web arayüzlü programlar.
Scaleo 4 ay
En son başka bir konuda okudum, pardus masaüstü ekranlı windows işletim sistemi kullanmaya başlanmış, ha gayret bu akılla biraz daha çakallık yaparsak amerika dize gelir ve dolar hızlı bir şekilde 2 TLye iner, ağlanacak duruma gülmek bir yana başımızdaki italatçı vatan hainlerini defetmedikçe önümüz karanlık, usa da bize muhtaç sanki satın alacağımız windows sürümlerine mi kaldılar.
Sirkadyen 4 ay
Tedbir maddeleri güzel ama uygulanacak mı ona bakmak lazım.
Pardus'a gelince, Windows'u bile zor kullanan memur kesimi Pardus'u nasıl kullanacak bakalım.
aslannn 4 ay
internet kimin ve veya kimlerin tekelinde ?.
gerisi teferruat .....
MatureHunter 4 ay
10. 13. 15. ve 17. çok güldüm :)
10. İnsanlar aileleri ile gezmesin mi seyahat etmesin mi. ?
13. Ne yani insanlar binalara tadilat yapmadan hizmet mi versin ? sanırım birileri tozlu raflardan ürün almayı seviyor [8\|]
15. Sen onu bizim gençlere anlat.

17. Yanlış anlamadıysam INNA konserine zararlı felan diyor
Tommy Shelby 5 ay
Linux ABD ürünü diyenler neyin kafasını yaşıyor
Building 5 ay
Yıllarca kullandım pardus forumlarda yardım için elimden geleni yaptım. Cs değil urban terror oynadık hey gidi hey... Özel bir program kullanılmıyorlarsa pardus a geçilebilir. Ama bunun için ekip kurulup kurumlara destek ve eğitim verilmesi şart.
Kartal Göz 5 ay
Lan şimdi mi aklınıza geldi Pardus'a geçmek! Zerre samimiyet yok yemin ederim.
Scaleo 5 ay
Tamam o zaman belediyeler de işin içine girdiyse dolar yakında 2 Tlye düşer
Scaleo 5 ay
Paçamıza kadar usa mallarına batmışız, o ithal bu ithal, tasarruf temelden başlar, üretim de bi kere dışa bağımlılığı bırakacaksın, sonra üst tabakalara uygulayacaksın. Yok iphone kullanmayalım venus kullanalım. İçindeki mayeryaller de amerikan malı onu napıcaz
berk768 5 ay Scaleo
Sen bu kafayla nasıl yaşadın yerlisi olanlar desteklenmeye başladı son 2 haftadır,belediyeler'de uygulanıyor boş boş konuşmayın.
reaktivasyon 5 ay
2010 yılında askerlik şubesine muayenemi olmak için gitmiştim. Tabi haliyle Windows' a alışkın bir genç olarak şubedeki çalışanların (çalışanların çoğunluğu bayan) bilgisayarları ve sistem arayüzü dikkatimi çekmişti.. O zamanlar acayip yavaştı Pardus.. Ve 2008 sürümü kullanılıyordu. Tabi çalışanlarla bir kaç dakikalığına da olsa sistem hakkında sohbet etmiştik.
Aradan yıllar geçti, inşallah projenin hakkını verip geliştirmişlerdir diye ümit ediyorum. Şu an Linux dağıtımı olarak Ubuntu'yu kullanıyorum. Çünkü 15 yıl Windows kullanmış biri olarak illallah ettim..
Yorum Yaz Forumda Yanıtla
B I U " İçerik Göm DH Video Twitter YouTube Instagram Vine Künye BSC Oyun IMDb - url img @
Nasıl eklemek istersiniz?
Haftanın Beğenilen Yorumcuları
Tüm güncellemelerden eposta yoluyla haberdar olun.
ŞU ANDA GÖRÜNTÜLEYEN
1 Misafir

İLGİ DÜZEYİ
11711 TIK
Sorgu:
Önceki ve Sonraki İçerikler
Daha Yeniler 5 ay Lenovo üst üste ikinci çeyrekte de çift haneli büyüme açıkladı 5 ay Nokia akıllı hoparlör mü geliştiriyor? 5 ay Yeni Intel işlemcilerle desteklenen Bean ve Crimson Canyon NUC serisi duyuruldu 5 ay Bilim sonunda cevapladı: Erkekler iç çamaşırı giymeli mi? 5 ay Samsung bu sene Galaxy S9 Active modelini çıkarmayabilir 5 ay Açık deniz rüzgâr çiftlikleri düşündüğümüz kadar çevreci mi? 5 ay NASA, 400 milyon dolarlık uzay aracından iki aydır haber alamıyor 5 ay Yeni faaliyetler için yapılan harcamalar Uber'i zarara uğrattı 5 ay Iron Fist'in 2. sezonundan yeni fragman 5 ay Intel, harici grafik kartı için ilk tanıtımı yayınladı 5 ay Huawei, Kirin 980 işlemcisini bu ay tanıtacak 5 ay Google One'ın uygun fiyatlı depolama planı duyuruldu 5 ay SSD’lerde GB/$ oranı HDD'lerle eşitlenecek 5 ay Twitch oyundan farklı içerikler sunarak Youtube'a rakip olmak istiyor 5 ay İşte Battlefield 5'in Gamescom tanıtım videosu "Battle Royale göründü" 5 ay Dünyanın en ince oyun bilgisayarı Asus ROG Zephyrus S ile tanışın! 5 ay Xiaomi resmen Türkiye'de! Xiaomi Türkiye distribütörünün planları neler? 5 ay Firebase platformuna uygulama içi mesaj ve daha iyi Crashlytics entegrasyonu geldi 5 ay Samsung telefon fiyatlarına zam yaptı! 5 ay Google, akıllı saatler için yapay zeka destekli bir fitness koçu üzerinde çalışıyor 5 ay GÖRÜNTÜLENEN AK Parti'den belediyelere: Bir an önce PARDUS'a geçin Sonraki Sony Xperia XA3 benchmark sonuçları görüntülendi 5 ay Instagram anketleri artık istenilen kişilere mesaj olarak gönderilebilecek 5 ay Xiaomi'nin Türkiye macerası: Resmi distribütör açıklandı 5 ay The Boring Company, Loop sistemiyle stadyuma izleyici taşıyacak 5 ay Siri birden fazla kullanıcının sesini tanıyabilecek 5 ay Tesla'nın Model 3'te kullandığı batarya modülleri zarar görmüş olabilir 5 ay Motorola hangi telefonlarının Android 9.0 Pie güncellemesi alacağını duyurdu 5 ay Dünyanın en büyük e-spor arenası İstanbul’da açılıyor! 5 ay Chrome'a sayfa yükleme hızını arttıracak yeni bir özellik geliyor 5 ay Türkiye'den uzayda dev adım: Yeni 'roket sistemi' için hazırlıklar başladı 5 ay Hafızayı güçlendirmek için beyin hücrelerini yapıştırabiliriz 5 ay Microsoft Cortana ve Amazon Alexa entegrasyonunun önizlemesi yayınlandı 5 ay Monster'da Bu Hafta - PES 2019 5 ay Terminatör filmindeki robotlar gerçek oluyor: Programlanabilir sıvı metal geliştirildi 5 ay Bir ötegezegenin atmosferinde ilk kez demir keşfedildi "Evrenin en sıcağı" 5 ay Xiaomi Mi A2'nin Türkiye fiyatı belli oldu! 5 ay 2017'de Coinbase'e her gün 50 bin yeni kullanıcı katıldı 5 ay Mate 20 Lite siyah, altın ve mavi renk seçenekleri ile geliyor 5 ay WhatsApp yedekleri için Google Drive artık kotasız ve ücretsiz 5 ay Karanlık madde teorisi evrensel bir sabit ile çürütülebilir mi? Daha Eskiler
Alternatif Görünümler Geri Bildirim