Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
Header'ı Tuttur
Header'da Teknoloji Gündemi
Anasayfa
Döşeme Stili Ana Akış
Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
İçerikleri Yeni Sekmede Aç
Detay Sayfaları
Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
Tema Seçenekleri
Gece Modu (Koyu Tema)

AMD, işlemcilerinin Spectre açıklarına karşı savunmasız olduğunu doğruladı

Daha önce ürünlerinde sıfıra yakın risk bulunduğunu söyleyen AMD, yayınladığı detaylı bildiride işlemcilerinin Spectre açıklarından etkilendiğini kabul etti. Gerekli güncellemeler ise yolda...
11 ay önce
5.170
0
108
İşlemci 188
Haber Editörü
Şu anda Meltdown ve Spectre işlemci açıklarıyla ilgili tüm baskı Intel'in üzerindeymiş gibi görünüyor. Aynı şey farklı mimarisi nedeniyle işlemcilerinde "sıfıra yakın risk" bulunduğunu vurgulayan AMD için söylenemez. Ancak şirketin işlemcileri hala iki açıktan etkileniyor. İşlemci devi Perşembe günü yayınladığı bildiride, Spectre tasarımının iki açığının da "AMD işlemciler için geçerli" olduğunu belirtti.
Ayrıca Bkz. "PC'niz Meltdown ve Spectre'ye karşı savunmasız mı? Kolayca öğrenin"
Açıklar ilk keşfedildiğinde, AMD işlemcileri etkileyip etkilemediği konusunda bir karışıklık oldu. Şirket geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada AMD'nin her üç varyanttan da etkilenmediğini söylemişti ancak yayınlanan yeni bildiride, Spectre olarak adlandırılan tasarım kusurunun iki varyantının AMD işlemciler için geçerli olduğu belirtildi.

AMD: Evet, Spectre işlemcilerimizi etkiliyor

AMD'nin teknolojiden sorumlu bir numaralı ismi Mark Papermaster tarafından kaleme alınan blog yazısında, şirketin bu duruma yönelik neler yaptığı aktarıldı. Varyant 1 (sınır denetleme atlama) için, AMD şu anda hem eski hem de yeni işlemcileri düzeltmek adına Microsoft ile birlikte çalışıyor. Eski işlemciler için yama dağıtımı bazı sistemlerde sorun çıktıktan sonra durduruldu ancak bu güncellemelerin stabil sürümleri önümüzdeki hafta yayınlanmaya başlayacak.
Ayrıca Bkz. "Apple, Meltdown ve Spectre açıklarının tüm Mac ve iOS cihazları etkilediğini doğruladı"
Varyant 2 (dal hedef enjeksiyonu) bu haftadan itibaren Ryzen ve EPYC işlemciler için isteğe bağlı mikrokod güncellemeleri olarak sunulacak. Eski CPU'lar ise önümüzdeki haftalarda bu güncellemeleri alacaklar. AMD yamaların Intel işlemcilerde olduğu gibi sistem performansını etkileyip etkilmediğini açıklamadı. GPU'larıyla ilgili soruları yanıtlayan şirket Radeon mimarisinin spekülatif yürütmeyi kullanmadığını ve bu nedenle tehditlerden etkilenmediğini de söyledi.

http://www.amd.com/en/corporate/speculative-execution
En Beğenilen Yorumlar
***Leopard*** 11 ay önce en beğenilen Guest-F8946C419
Saçmalamışsın.
En başından beri Spectre'nin bütün işlemcilerde (AMD , Intel , ARM) , Meltdown'ın ise sadece Intel ve bir kaç ARM işlemciye özgü olduğu yazıldı.
Tabi Meltdown ekstrası olunca Intel'in birde , o konuşuldu haliyle.
Saçmalamışsın.En başından beri Spectre'nin bütün işlemcilerde (AMD , Intel , ARM) , Meltdown'ın ise sadece Intel ve bir kaç ARM işlemciye özgü olduğu yazıld...
Devamını Gör
Guest-F8946C419 11 ay önce
Ryzenboylar klavyeleri başında kara kara düşünmeye başladı ;)
mementopolis 11 ay önce
AMD 'e olan hisslerim:
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın


intel'e olan hisslerim :
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Deníz 10 ay önce
Intel ve AMD donanımsal olarak çözüm bulmayacaklar mı?
DH Misafiri 10 ay önce
Intel etkilenmiyormuş gibi konuşuyorsun sadece amd kullananlar mı kara kara düşünüyor sence ?
DH Misafiri 10 ay önce
tartışmalar gereksiz yıllardır diyoruz intel yahudi amd ise abd markası bunlar hükümetlerine mossat'a cia'e açık bırakmadan iş yaparlarmı bilerek bıraktıkları açıklar ifşa olunca yama ayagına yatıp cambaza bak diyorlar şimdiden başka arka kapılar için harıl harıl çalışıyorlardır..bu şirketler tirilyon dolarların üstünde usulca yatabilirmi masum olabilirmi mazlumların katillerine karşı ?
DH Misafiri 10 ay önce
Bu ürünler aslında ayıplı mal olması sebebi ile geri iade edilebilir,
Çünkü kullanıcının alanı dışında olması sebebi ile haklarınızı arayın bu khpe çocuklarından ????
DH Misafiri 10 ay önce
İlk kullandığım makina 233MMx idi. Sonra P4e geçiş yaptım. sonra AMD Athlon X2 kullanmaya başladım.Şu anda da hala AMD Athlon X2 7750 Kullanıyorum. Bakın makina değiştirmek için çok para harcanıyor. İster intel, İsterse AMD olsun gerçekten şu günümüz şartlarında gelir durumu iyi olmayan bir çok insan bulunuyor.Şimdi buradaki arkadaşlar kimbilir elinizin altında kaç bin liralık makinası olanlar var. Her yeni sistem ilk çıktığında hep sorunlu olur.Revize edilmesi de 2. çeyrekte başlar.Zaten 6 ayda bir donanımlar yenileniyor ve bizler para saçıyoruz.Açıkçası evde kullanılan makinalar için hatalı olan donanımlar 5-6 fps oyun performansı fazla/düşük alması beni ilgilendirmiyor.Sanki gözlerimiz her şeyi ayırt ediyor.Siz de burda işlemci hatalı diye boşuna ağız dalaşı yapıyorsunuz. Boşverin gitsin sanki bilgisayarınızda çok önemli işler yapıyorsunuz.Alt tarafı oyun oynayıp,internete bağlanıyorsunuz hepsi bu işte...
zaq999 11 ay önce
zaq999 11 ay önce
AMD Is Served: Class Action Lawsuit Launched Over Spectre Vulnerabilities
by
Raevenlord
Thursday, January 18th 2018 22:17 Discuss (4 Comments)
Despite the grunt of the media's attention and overall customer rage having been thrown largely at Intel, AMD hasn't moved past the Spectre/Meltdown well, meltdown, unscathed. News has surfaced that at least two law firms have announced their intention of filing a class action lawsuit against AMD, accusing the company of not having disclosed their products' Spectre vulnerability, despite knowledge of said vulnerabilities.
AMD stated loud and clear that their processors weren't affected by the Meltdown flaw. However, regarding Spectre, AMD's terms weren't as clear cut. The company stated that its CPUs were vulnerable to the Spectre 1 flaw (patchable at a OS level), but said that vulnerability to Spectre 2's variant had "near-zero risk of exploitation". At the same time, the company also said that "GPZ Variant 2 (Branch Target Injection or Spectre) is applicable to AMD processors", adding that "While we believe that AMD's processor architectures make it difficult to exploit Variant 2, we continue to work closely with the industry on this threat.
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın


The problem, according to the law firms, are these two disparate remarks from AMD regarding said vulnerability to Spectre 2. I'll just take it straight from the source, as Pomerantz wrote:
"In response to the Project Zero team's announcement, a spokesperson for AMD advised investors that while its own chips were vulnerable to one variant of Spectre, there was "near zero risk" that AMD chips were vulnerable to the second Spectre variant. Then, on January 11, 2018, post-market, AMD issued a press release entitled "An Update on AMD Processor Security," acknowledging that its chips were, in fact, susceptible to both variants of the Spectre security flaw."
This editor would just like to invite all readers to think this through with him - "Near Zero Risk of Exploitation Does Not Equal Zero Risk", which automatically means that AMD's processors were susceptible to both Spectre variants. At no point in time, in these statements that are being brought to the stage, did AMD say their processors weren't vulnerable.
AMD, naturally, has already responded to these lawsuit announcements, saying that these allegations are "without merit" and that it intends "to vigorously defend against these baseless claims." You can read both law firms' statements via the source links.
techpowerup.com/...
imhotep_of_grudge 11 ay önce
%100 yalan denileni totosuyla anlayan editör haberi... [:\-]
zaq999 11 ay önce
AMD'den Güvenlik Açıklaması
CTO ve SVP Mark Papermaster'dan AMD Güvenlik Açıklaması.
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın

Son günlerde sizlerin de yakından takip ettiği Meltdown ve Spectre tehditleri hakkında AMD CTO ve SVP'si Mark Papermaster, yeni bir açıklama yaptı. AMD işlemcilerinin güvenliği ile ilgili olarak www.amd.com/speculative_execution adresinde de yer alan açıklamalara ek olarak, şu anki durumla ve AMD'nin aksiyonlarıyla ilgili detaylarla birlikte verilen bilgiyi noktasına virgülüne dokunmadan aşağıda paylaşıyoruz:
AMD İşlemci Güvenliği hakkında bir güncelleme
"Birçok farklı araştırma sonucunda keşfedilen ve 3 Ocak'ta yapılan kamuoyu açıklamasıyla ortaya çıkan güvenlik sorunları, modern mikroişlemcilerin, verileri koruma ve güvende tutma ihtiyacını ön plana çıkarmıştır. Bu tehditler, güvenli veriyi koruyan mikroişlemci mimarisi kontrollerini atlatmayı amaçlamaktadırlar.
AMD olarak güvenlik birinci önceliğimizdir ve yeni riskler ortaya çıktığı sürece, kullanıcılarımızın güvenliklerini garantilemek için durmadan çalışmaktayız. Bu dikkatimizin bir parçası olarak, durumla ilgili aldığımız aksiyonlar hakkında sizleri bilgilendirmek istedim.
Google Project Zero (GPZ) Variant 1 (Bounds Check Bypass veya Spectre), AMD işlemcilere uygulanabilmektedir.
Bu tehdidin bir işletim sistemi (OS) yaması ile engellenebileceğini düşünüyoruz ve OS sağlayıcılarıyla bu sorunu gidermek için çalışmaktaydık.
Microsoft şu anda AMD sistemlerin büyük çoğunluğu için yamalar dağıtmakta. Geçtiğimiz hafta bazı eski AMD işlemcilerde (AMD Opteron, Athlon ve AMD Turion X2 Ultra aileleri) yamanın dağıtımını duraklatan bir sorunu da çözmek için yakın bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz. Bu sorunun kısa bir süre içinde çözüleceğini ve önümüzdeki hafta Microsoft'un bu eski işlemciler için güncellemeleri dağıtmaya devam edeceğini umuyoruz. Son detaylar için lütfen Microsoft'un web sayfasını ziyaret ediniz.
Linux dağıtıcıları da AMD ürünlerine yönelik yamalarını çıkarıyorlar.
GPZ Variant 2 (Branch Target Injection veya Spectre), AMD işlemcilere uygulanabilmektedir.
AMD'nin işlemci mimarilerinin, bu 2. varyantın işe yaramasını zorlaştıracağını düşünüyoruz, ancak yine de endüstri ile bu tehdit üzerinde çalışmaktayız. İşlemci mikro kod güncellemeleri ve OS yamalarının bir kombinasyonundan oluşan adımlar belirledik ve yakın zamanda tehdidi ortadan kaldırmak için AMD kullanıcıları ve ortaklarına bu güncelleme ve yamaları sunacağız.
AMD, bu haftadan başlamak üzere kullanıcı ve ortaklarına, Ryzen ve EPYC işlemciler için seçeneğe bağlı mikro kod güncellemelerini de sunacak. Önümüzdeki haftalarda da, önceki nesil ürünlerimiz için güncellemeleri sunmayı umuyoruz. Bu yazılım güncellemeleri, sistem sağlayıcılar veya OS dağıtıcıları tarafından sunulacaktır; konfigürasyonunuz ve ihtiyaçlarınız için mümkün olan seçenekleri, sistem sağlayıcınızdan kontrol etmenizi rica ediyoruz.
Linux tedarikçileri de AMD sistemler için OS yamalarını sunmaya başladılar, Microsoft ile yama konusunda da yakın bir şekilde çalışmaktayız. Linux topluluğu ile de tehditlerinin savuşturulması için geliştirilmekte olan "return trampoline" (Retpoline) yazılım yapısı hususunda aktif olarak işbirliği içerisindeyiz.
GPZ Variant 3 (Rogue Data Cache Load veya Meltdown), AMD işlemcilere uygulanamamaktadır.
Sayfalama mimarimizde bulunan yetki seviye korumalarımız nedeniyle AMD işlemciler bu tehditten etkilenmemektedir, bu nedenle savuşturmaya ihtiyaç duyulmamaktadır.
Aynı zamanda GPU mimarileri konusunda da sorular bulunuyor. AMD Radeon GPU mimarileri, "speculative execution" kullanmadığı için, bu tehditlerden etkilenmemektedirler.
Kullanıcıları bu yeni güvenlik tehditlerinden koruyacak yumuşatma çözümleri, AMD ve endüstri olarak ortak çalışma ile geliştirdikçe, yeni güncellemeleri de bu sayfa üzerinden sizlerle paylaşacağız."
Mark Papermaster,
Kıdemli Başkan Yardımcısı ve CTO

chip.com.tr/...
Astforum 11 ay önce
Ahanda AMD düştü. :)))
Yorum Yaz Forumda Yanıtla
B I U " İçerik Göm DH Video Twitter YouTube Instagram Vine Künye BSC Oyun IMDb - url img @
Nasıl eklemek istersiniz?
Haftanın Beğenilen Yorumcuları
Tüm güncellemelerden eposta yoluyla haberdar olun.
ŞU ANDA GÖRÜNTÜLEYEN


İLGİ DÜZEYİ
5170 TIK
Sorgu:
Önceki ve Sonraki İçerikler
Daha Yeniler 11 ay önce ABD ve Kanada’da Samsung telefonlarının FM yongası aktif hale gelecek 11 ay önce Facebook köklerine geri dönüyor 11 ay önce OLED yolcusu kalmasın! Sony de OLED panele geçiyor 11 ay önce Apple, 2017'de 20 milyon Mac bilgisayar sattı 11 ay önce Sony’den 10 000 nit parlaklık değerine sahip televizyon 11 ay önce Nokia 8, DxOMark testinde sınıfta kaldı 11 ay önce 2019 Audi A7 Sportback sahneye çıkmaya hazırlanıyor 11 ay önce Artık her yıl yeni bir LG amiral gemi modeli gelmeyecek 11 ay önce 2si1 "65 inç 120Hz dev oyuncu monitörü" | Teknoloji ve Oyun Progamı 11 ay önce LG G7'nin ön tasarımı apaçık sızdırıldı 11 ay önce Tesla ile Gersan işbirliğinin detayları belli oldu 11 ay önce vLOG: AMD'nin Vegas partisi ve çılgın sistemler 11 ay önce İngiliz e-ticaret devi Ocado'nun depoları robotlara emanet 11 ay önce Apple kazara eski iOS sürümlerini kullanıma sundu 11 ay önce HTC U11 EYEs modelinin basın görselleri ve teknik özellikleri sızdı 11 ay önce Knittens ile renk eşlemeye eğlenceli bir yorum 11 ay önce 14 yıl boyunca binlerce insanı gözetleyen hacker mahkeme karşısına çıkacak 11 ay önce Spectre güvenlik yamaları iPhone'ları yavaşlattı 11 ay önce Daha güzel daha güçlü l Dell XPS 13 mercek altında 11 ay önce BMW Grubu 2017 yılını rekor satış adetiyle kapadı 11 ay önce GÖRÜNTÜLENEN AMD, işlemcilerinin Spectre açıklarına karşı savunmasız olduğunu doğruladı Sonraki Google dokunmatik ekranları hoparlörlere çeviren bir şirket satın aldı 11 ay önce iPhone 6 Plus sahipleri pil değişimi için beklemek zorunda 11 ay önce Yeni bir devir başlıyor, 2019'da direksiyonsuz, pedalsız otomobiller 11 ay önce iPhone'un Sağlık uygulamasındaki veriler soruşturmada delil olarak kulanıldı 11 ay önce Mesut Çevik ile Canlı | Konuk: Timur Akkurt 11 ay önce Intel'in yüzde 10'u aşmadığını iddia ettiği performans kaybı gerçekte ne kadar? 11 ay önce Assassin’s Creed: Rogue Remastered yeni nesil konsollara geliyor 11 ay önce Philips uyumanıza yardımcı olacak bir kafa bandı geliştirdi 11 ay önce Samsung Galaxy S9'un kutusu sızdı; özellikleri belli oldu 11 ay önce Razer'dan çılgın konsept: Telefon, bilgisayara dönüşüyor 11 ay önce Killer 1550 Wireless dünyanın en hızlı 2x2 WiFi AC ağ adaptörü oldu 11 ay önce Philips Hue akıllı aydınlatma sistemi bilgisayarınızdaki içeriğe göre senkronize olacak 11 ay önce Lenovo X1 Carbon altı yaşında 11 ay önce Bir haftada kripto paraların değeri 200 milyar dolar azaldı 11 ay önce 2018 Kia Cerato'nun tasarım görselleri yayınlandı 11 ay önce Dell’den HDR destekli 4K lazer projeksiyon cihazı 11 ay önce Vortx ile oyunun havasını hissedin 11 ay önce PC'niz Meltdown ve Spectre'ye karşı savunmasız mı? Kolayca öğrenin 11 ay önce DJI ve Ryze ortaklığıyla Tello Drone modeli duyuruldu 11 ay önce Futbolcu gözlemciliği yapıp para kazanabileceğiniz yerli platform: Scoutium Daha Eskiler
Alternatif Görünümler Geri Bildirim