Anlık Bildirim

Ağırlığının 40 katını taşıyabilen Drone ile tanışın

FlyCroTug adını taşıyan minik Drone yaban arısı gibi ağır nesneleri sürükleyerek çekiyor ve kertenkele gibi minik çivileri ile yere yapışıyor. Bu sayede ağırlığının 40 katı kadar yük taşıyabiliyor.

Hayvanlar aleminin birbirinden farklı yetenekleri ve yapıları araştırmacılara da yol gösteriyor. Bilim ve teknoloji dünyası hayvanlardan esinlenerek bugüne kadar sayısız buluşa imza attı. Şimdi de Drone sektörü hayvanlar aleminden esinleniyor.

Böceklerden ilham aldı

ABD ve İsviçreli araştırmacılar böcekler ile kertenkelelerin davranışlarını inceleyerek Drone teknolojilerine aktarmanın çalışmalarını yapıyor. Geliştirilen ilk Drone örnekleri ağırlıklarının 40 katına kadar taşıyabiliyor ve hatta kapıları bile açabiliyor. Genelde Drone modelleri en fazla iki katına kadar yük taşıyabiliyor.

Ekip ilk olarak yaban arılarının büyük tahta parçalarını nasıl taşıdığını incelemiş. Eğer parçalar arının taşıyabileceğinden fazla ise arı yere inerek parçayı sürüklemeye başlıyor. Diğer taraftan kertenkelelerin duvara tırmanırken ayaklarını nasıl kullandığını araştırmışlar. Sonuçları kendi teknolojilerinde kullanmışlar.

FlyCroTug adını taşıyan minik Drone modelleri uçlarında küçük vinçlere sahip. Bu vinçler sayesinde nesneleri aşağı yukarı hareket ettirebiliyor. Yere erişimin zor olduğu bölgelerde bu vinçler çok işe yarıyor. Vincin ucundaki kancayı da ustalıkla çekeceği nesnelere atabiliyor veya insan yardımıyla kullanıyor.

Diğer taraftan alt kısmında 32 küçük metal sivri uç ile donatılan Drone indiği noktayı kanca gibi kavrayarak ağır bir cismi çekebilmek için kendisine destek sağlıyor. Bu sayede örneğin havadan bir su şişesini yerde bir noktaya ulaştırabiliyor veya zemine tutunarak kapı koluna taktığı kancası ile kolu aşağı çekebiliyor.

 

Ağırlığının 40 katını taşıyabilen Drone ile tanışın Tam Boyutta Gör

Birden fazla Drone bir araya gelerek daha kompleks işler yapabiliyorlar. Kapı örneğinde olduğu gibi bir Drone kapı kolunu aşağı indirirken diğer Drone ise yere tutunarak kapıyı çekebiliyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi yardım ekiplerinin giremediği kritik alanlara bu Droneların erişerek kurtarma operasyonuna destek vermesi mümkün. Veya kameralar yerleştirerek daha verimli bir operasyona da imkân sağlanabilecek.

Araştırmacılar şimdi ise Drone modellerini otonom olarak hareket edecek şekilde geliştirmeye çalışıyor. Böylece harici kontrole gerek duymadan görevlerini yerine getirebilecekler. Yine birden fazla Drone modelinin senkronize olabilmesi de diğer bir çalışma konusu.

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim