Anlık Bildirim

Apple, kişisel veri indirme hizmetini başlattı

Apple, Avrupa Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) kuralları gereğince, Apple ID'nize bağlı verileri indirmek için kullanılabilecek yeni bir veri ve gizlilik portalını hizmete açtı.
Özellikle Facebook'un veri ihlali skandalından sonra, veri gizliliği, 2018 yılı boyunca teknoloji dünyasında önemli bir odak noktası oldu. Son olarak Apple, Amerika Birleşik Devletleri'nde ve diğer ülkelerde kullanıcıların kişisel verilerini indirebilecekleri ve yönetebilecekleri bir portal açtığını duyurdu.

Veriler en geç 7 günde hazır

Apple'ın gizlilik web sitesinde bulunan araçların kullanımının basit olduğunu belirtelim. Sisteme Apple kimliğinizle giriyorsunuz ve daha sonra dilediğiniz kişisel verilerinizi görüntüleyip silebiliyor veya bir kopyasını alabiliyorsunuz. Apple, verilerinizi büyüklüğüne bağlı olarak 7 gün içinde dosyayı indirmeye hazır olacağını belirtiyor.
Apple, 2018'de veri gizliliği söz konusu olduğunda, kendine çeki düzen vermeye çalışıyor diyebiliriz. Özellikle şirket CEO'su Tim Cook'un diğer şirketleri hedef alan konuşmaları, Apple'ı başka bir yerde konumlandırma çalışmalarına işarete ediyor. Zira başta Facebook olmak üzer birçok şirketin veri ihlalleri ile ilgili canı yanmış durumda. Apple'ın bu portalı şimdilik ABD ve birkaç Avrupa ülkesinde kullanıma sunuldu. Türkiye'deki kullanıcılar ise şimdilik giriş yaparak kişisel verilerini görebilme şansına sahipler.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim