Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim
  5 yıl (Son Güncelleme: 5 yıl)
  18,2b
  1
  222
  Uzay
  Abone ol
  Editör
  1
   
  Dört boyutlu uzayda dahi henüz çözülememiş birçok sır barındıran kara delikler, beş boyutta daha da karmaşık bir hale bürünüyorlar. Bir grup İngiliz bilim adamı, süper-bilgisayarlar yardımıyla beş boyutlu bir kara deliği simule etmeyi başardılar.

  Simulasyon, genel anlamda, evrenin beş veya daha fazla boyuttan oluşması durumunda Einstein'in genel göreliliğinin yanlış olduğunu öneriyor. Einstein'ın bundan 100 yıl önce ortaya attığı Genel Görelilik Teorisi, şu ana kadar uygulanan her testten başarılı sonuçlar elde etmişti. Hatta teorinin yine bundan 100 yıl önce tahmin ettiği kütleçekim dalgalarının varlığı geçtiğimiz haftalarda ilk kez kanıtlanmıştı.
  Beş boyutlu kara deliklerin genel göreliliği "kırma" sebebine gelmeden önce isterseniz biraz kara deliklerden bahsedelim. Dört boyutlu uzayda (zaman dördüncü boyut) küresel bir yapıya sahip olan kara delikler, işin içine beşinci bir boyut eklenince ince bir yüzük haline bürünüyorlar. İnce yüzük yapılı kara deliklerin önerisi ilk kez 2002 yılında yapılmış olsa da bugüne kadar bu kara deliklerin(veya kara yüzükler) evrimi hakkında çok da fazla bilgiye sahip değildik.

  Cambridge ve Queen Mary Üniversitelerinden araştırmacıların süper-bilgisayarlar kullanarak oluşturdukları simulasyon, beş boyutlu bir kara deliğin evrimi hakkında enteresan bilgiler ortaya çıkardı. Buna göre başlarda ince bir yüzük formunda görülen kara delik zamanla daha da inceliyor, daha sonra bir grup kabarcıklar ortaya çıkıyor ve son olarak bu kabarcılar yeni kara deliklerin oluşmasına sebebiyet veriyor.
  Peki problem tam olarak nerede ortaya çıkıyor?

  Bunun için öncelikle tekilliği anlamak gerek. Tekillik; dört boyutlu bir uzayda kara deliğin merkezinde, yer çekiminin aşırı yoğun olduğu noktada ortaya çıkıyor. Yine dört boyutlu uzay için konuşacak olursak tekillikler olay ufkunun arkasında bulunuyorlar

  Tekillikler olay ufkunun arkasında bulundukları sürece genel görelilik için herhangi bir probleme yol açmıyorlar. Cambridge'den teorik fizikçi Markus Kunesch de bu konu hakkında,"Tekillikler olay ufkunun arkasında saklı bekledikleri sürece bir sorunla karşılaşmıyoruz. Kozmik Sansür Hipotezi de durumun her zaman bu şekilde olacağını öneriyor. Bu hipotez geçerli olduğu sürece kara deliklerin dışarısında kalan alanlar için sağlıklı tahminler yapabiliyoruz." ifadelerini kullanıyor. Kozmik Sansür Hipotezi uzaydaki tekil noktaların uzayın geri kalan kısımlarından görülemeyeceğini öneriyor.

  Olay ufku olmayan, uzayın normal kısımlarından da görülebilen tekilliklere ise "çıplak tekillikler" ismi veriliyor. İşte tam olarak burada beş boyutlu kara delikler işin içerisine giriyor. Yüzük benzeri kara deliklerin incelip birden fazla kara deliğe ayrılması sonucu oluşan tekillikler herhangi bir olay ufkuna sahip olmuyorlar. Yani teoride, olayı izleyen bir gözlemci dışarıdan tekilliği görebiliyor, böylece Einstein'ın genel göreliliği de artık uygulanamaz bir hal alıyor.

  Araştırmacı grubundan Saran Tunyasuvunakool,"Çıplak tekilliklerin var olması, genel göreliliğin kırılacağı anlamına geliyor. Genel görelilik geçerliliğini kaybederse her şey alt üst olur. Artık evreni açıklayan tek teori olarak kabul edilemez." ifadelerini kullanıyor.

  Genel görelilik şu anda yer çekimi ve evren hakkında bildiğimiz her şeyin temelini oluşturan bir teori. Genel göreliliğin kırılması durumunda tüm bildiklerimizi de tekrar gözden geçirmemiz gerekecek. Tabii eğer evren yalnızca dört boyuttan oluşuyorsa herhangi bir problem yok, ancak henüz yanlışlığı veya doğruluğu kanıtlanamamış olsa da evrenin 11 boyuttan oluştuğu düşünülüyor.

  Physical Review Letters'dan kabul alan makaleye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. 2002'de ortaya atılan beş boyutlu kara deliklerle ilgili teorinin makalesi içinse buraya tıklamanız yeterli. Beş boyuttan 4 fiziksel ve 1 zamansal boyutun kastedildiğini de not düşelim.


  http://www.space.com/32008-five-dimensional-black-holes-theory.html Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Daha Fazla Video
  donanimhabercom Instagram

  Tüm vücudu çalıştıran sıra dışı bisiklet: Cardigo

  gun

  hiç yapasam gelmedi bel ağrısından ölürüm herhalde

  7 saat önce
  saliharslann

  Tam bir Türk tasarımı gibi ?? asmkskdkfkfk

  12 saat önce
  Guest Account

  dünyanın en aptalca tasarımı.

  13 saat önce
  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  herocem (cem doğanay) 5 yıl ( Mesaj Silindi ) OverClocK1ng
  Einstein'a yapilmis bir kumpas bu. Cok sukur milletimiz oynanan bu kirli oyunlari goruyor.
  casperfriendly (mustafa baraklı) 5 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi )
  Zaman ve mekandan bağımsız, her şeye hükmeden bir güç olmalı. Üstün, gücün özü, her şeyin ondan ortaya çıktığı ama onun hiçbir şeye ihtiyaç duymadan ilanihaye var olabilmesi. Hatta yaratma kavramı bile var olabilme kavramı, kavramların bile özü, kavramları ortaya çıkaran.

  Aksi takdirde, her şey çok saçma bir hal alıyor. Kocaman devasa uzay, zaman mekan, muhteşem dizayn vesair !!
  Zaman ve mekandan bağımsız, her şeye hükmeden bir güç olmalı. Üstün, gücün özü, her şeyin ondan ortaya çıktığı ama onun hiçbir şeye ihtiyaç duymadan ilanihaye v...
  Devamını Gör
  irish 5 yıl ( Mesaj Silindi ) pEgaTR
  Bu sitede gördüğüm en saçma yorum.

  Yorumlar (61) Yorum Yaz Forumda Gör
  6
  Hakiki Osmanlı Torunu 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  Genel görelelik Teorisinin yanlış olduğunu değil eksik olduğunu gösteriyor.
  Sirkadyen 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  cadence denilen gereksizi dikkate alan var mı daha ?
  fthkn (Nonof Yourbusiness) 5 yıl ( Mesaj Silindi ) Sirkadyen
  henüz tanımayanlar dikkate alıyor ne yazık ki.
  Krone 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  Ulan hala 5.boyuta inanmayanlar var !  HADO77 (HAŞİM DOĞAN) 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  Geçenlerde bir haber okumuştum. Kara deliğin olay ufkundan çıkabilen ışıma keşfedildi diye.  Bildiğim kadarıyla kara delik düşen şey dışarı çıkamıyordu. Demek ki zamanla yeni bilgiler de mumkun olabilir.  Bana göre kara delikler suyun ana materyalinin oluştuğu kuyular olmalı ve bu materyal dışarı çıkıyor olmalı.  Matematiksel ifade edemem ama su veya ateş kökenli bileşenlerin zaman ve mekan algısını oluşturduğunu duşunursek bu kuyularda bulunan materyallerin birbirine kaynaklandığı düşünülebilir.  Benim beş boyuttan anladığım şey beş ilke.  Bunlardan biri kusur prensibi.

  İkincisi tahmil prensibi

  Uçuncusu kuyudaki mekanın pozisyonel anlamı

  Dorduncusu göz görme ya da olum ecel denen halin yarısı barındırma prensibi

  Beşincisi yuzey problemini aşan doğrusal ışın parçalarını oluşturma prensibi.  Bu beş boyutunda mekansal olduğunu tek vecihle kusuru giderme prensibinin zamansal olma ihtimalini düşünüyorum.  Bence 5 boyuttan kasıt sırf mekana ozgudur. Şayet bu boyutlardan örneğin bir ışınım dışarı çıkarsa en az 6. Boyutta zaman boyutu devreye girebilir ki bu da bence mutlak değildir. Zira zamanın en kapsamlı boyutsal içeriğine bana göre hiç bir varlık giremez aslında buna yeltenemez dahi.  11. Boyutun zerrat denen boyut olduğunu düşünüyorum. Bu açıdan bir şey aslında tek şeyin en az iki farklı hali olup bir diğerine dokunması mumkun olmayan bir boyutla anılıyor.  Bu boyutta bir şeyin diğerini sorguladığını ve bu sorguyu geçenin irade bilinç duzeyine eriştiğini ancak bu iradenin sorgulama kısmında esas sorgucunun lisanı ile bir olan yapıyı sergilediğinden sanal bir varlığa donuştuğu düşünülebilir.  En kaba haliyle bizim adımıza yaşayan bir şeyi simule ettiğimizi ve bizim değil o simule edilenin konuştuğu ve hayata sahip olduğunu düşünmekteyim.
  fthkn (Nonof Yourbusiness) 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  Türkçe karakterler neden görünmüyor?
  HainKost0k (Mehmet ) 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  Haftasonu İnterstelları bi daha izleyeyim bari
  ya_meraktan (metin özen) 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  Tanri bir gün uzayda adına insan denilen bir kanser hücresinin oluştuğunu anlayacak ve yokedecektir.
  Bundeskanzler 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  Ülkemizde neden her bilimsel tartışma 5-10 dk sonra din üzerinden kavgaya dönüşüyor?  Konuyu okuduktan sonra interstelları bir daha izledim
  1080p 5 yıl ( Mesaj Silindi ) Bundeskanzler
  Çünkü bu ülkede ki insanların en az %98 i müslüman.  --------  Ayrıca dilinden Yahudilik,Musevilik düşmeyen felsefeci arkadaş konu dışına çıktığı halde kendisine seviyeli cevap yazanlara

  dh mod admin balans ayarı çekmiş. yapacak bir şey yok ama bence Korkmayın bu kadar İSLAM'ın yüceliğinden. Şimdi buda artılanır üste çıkarsa bunu da silerler.
  fthkn (Nonof Yourbusiness) 5 yıl ( Mesaj Silindi ) Bundeskanzler
  Çünkü bilim dini her defasına komik duruma düşürüyor. Birileri de bunu gurur yapıyor. Daha ileri gidenler de var. Ama zararı hep din taraftarları veriyor. Hiç bilimi savunan bir ateistin başkasına dünyaya zarar verdiğini gördünüz mü? Göremezsiniz. Çünkü fikir ne ise zikir de odur. Dinin ortaya çıkış ama şiddet üreterek bundan nemalanmaktır. Kitleleri sürüklemek içinse din lazım.
  ChiefOfficer (Ilgın Özgül) 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  Burada din tartışması yaşanması çok saçma. Birisi diyor siz hiçbir zaman bir yaratıcı olmadan sonuca ulaşamayacaksınız, biri diyor ki siz bu saman beyninizle ilerleyemezsiniz. Hayır arkadaşım herkesin inancı kendine. Madem fiziğe bu kadar meraklı bir toplumuz, o zaman farklı gözlemcilere göre aynı olayda farklı sonuçlar elde edilebileceğini biliyoruz demektir. O zaman sizden başkasının düşünce yapısının farklı olduğunu düşünerek hareket edin.
  0LDB0Y (Emre Emre) 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  kara delik bizi bozar
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  18160 kez okundu.
  54 kişi, toplam 61 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  einstein, kara delik ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 5 yıl Haftanın sinema haberleri ve 26 Şubat'ta vizyona girecek yeni filmler 5 yıl Google akıllı televizyonlara Chromecast teknolojisini ekleyecek 5 yıl One Plus 3 yılın ilk yarısı bitmeden tanıtılacak 5 yıl Whatsapp’ın en yeni özelliklerini ilk deneyen siz olun 5 yıl Hangi Samsung telefonlar 4,5G desteğine sahip? 5 yıl Oyun düşmanı senatör rüşvet ve silah kaçakçılığından tutuklandı 5 yıl Gmail, mobil e-postaları daha işlevsel hale getiriyor 5 yıl Apple, iOS 9.3'le Mayıs 1970 hatasına bir düzeltme getiriyor 5 yıl Apple hacklenmesi mümkün olmayan iPhone üzerinde çalışıyor 5 yıl SD Birliğinden 8K ve çoklu-dosya video kaydı için yeni sınıflandırma 5 yıl Huawei ve Leica güçlerini mobil fotoğrafçılık için birleştiriyor 5 yıl Su altında Galaxy S7 kutu açma videosu 5 yıl Sharp resmen Foxconn'un 5 yıl Microsoft uygulama ekosistemini genişletmek için Xamarin’i satın aldı 5 yıl AMD’den Hitman oyun kampanyası 5 yıl Mobil cihazlara 260MB/s yazma hızı ve 256GB kapasite geliyor 5 yıl 10 000 kat daha az enerji tüketen WiFi teknolojisi geliştiriliyor 5 yıl AMD, yeni diplere doğru yol alıyor 5 yıl HTC'den One M10 ile ilgili ilk tanıtım görseli geldi 5 yıl LG bu yıl yeni bir Nexus telefonu üretmeyecek 5 yıl GÖRÜNTÜLENEN Beş boyutlu bir kara delik Einstein'ın teorisini alt üst edebilir Sonraki Samsung'dan aksesuar tarzında fitness bilekliği: Charm 5 yıl Dokunmatik hassasiyetli Gionee Elife S8, MWC 2016 fuarında tanıtıldı 5 yıl Cassini'den muhteşem fotoğraf: Satürn'ün üç uydusu tek bir karede 5 yıl Xiaomi'den orta seviyede iddialı telefon: Mi 4s 5 yıl Samsung Galaxy S6 Edge 2015'in en iyi akıllı telefonu seçildi! 5 yıl Kablosuz mouse ve klavye kullanıcıları hacklenme riskiyle karşı karşıya 5 yıl Acer'dan Victorinox saatlere akıllı destek 5 yıl Mobil cihazlardan 4K aktarımı artık daha akıcı olacak 5 yıl Omate Rise akıllı saat pazarında yükselmeyi hedefliyor 5 yıl Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge modellerinde Sony IMX260 sensör kullanılıyor 5 yıl Microsoft'tan Android'e klavye hediyesi 5 yıl Facebook yeni emojilerini global kullanıma açtı 5 yıl Huawei 5 yıl içerisinde akıllı telefon sektöründe lider olmayı hedefliyor 5 yıl Siri, Mac’lerin Menu çubuğuna yerleşmeye hazırlanıyor 5 yıl Galaxy S7 ve G5 Micro SD kartı dahili depolama olarak kabul etmeyecek 5 yıl Mophie, Galaxy S7 ve S7 Edge için kablosuz şarj destekli kılıflarını duyurdu 5 yıl DisplayMate: "En iyi ekrana sahip akıllı telefon Samsung Galaxy S7" 5 yıl Samsung Galaxy S7 inceleme videosu 5 yıl Akıllı telefonlar en çok hangi arıza ile teknik servislere gidiyor? 5 yıl Justice League'in çekimlerine ne zaman başlanacağı açıklandı Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim