Anlık Bildirim

En çok kullanılan Android sürümü 2 yıldan eski

Google tarafından yayınlanan istatistikler, Android cihazlarda en çok kullanılan işletim sistemi sürümünün Marshmallow olduğunu gösteriyor. Nougat büyümeye devam ederken Oreo çok yavaş yaygınlaşıyor.
3
Google her ay tüm Android sürümlerinin kullanım oranlarını gösteren istatistikler yayınlıyor. Arama devinin mobil işletim sistemi ne yazık ki güncellemeler ve eski cihazların yeni sürüme geçişi konusunda son derece başarısız bir tablo çiziyor.
Android işletim sisteminin en yeni versiyonu olan Oreo, yayınlanmasının üzerinden 2 ay geçmesine rağmen geçen ay cihazların sadece %0.2'sine kurulabilmişti. En son dağıtım tablosuna göre Oreo kullanım oranının %0.3'e ulaşmış durumda. Yani 0.1 puanlık bir artış var. Bunun nedeni ise diğer üreticilerin halen cihazlarına göndermeye çalıştıkları Oreo'nun şu anda sadece Pixel ve Nexus cihazlara yüklü olması.

En çok kullanılan Marshmallow, ikinci Lollipop

İstatistiklere baktığımıza maalesef çoğu cihazın halen 2 yıllık Android Marshmallow çalıştırdığını görüyoruz. Kullanım oranı geçen ayki %32 seviyesinden %30.9'a gerilemiş olsa da hala birinci sırada yer alıyor. Hemen ardından ise 3 yaşındaki Android Lollipop'un geldiğini belirtelim. %27.2'lik bir paya sahip olan sürüm geçen aya oranla sadece 0.5 puanlık bir kayıp yaşamış.
Android Nougat kullanımı ise yükselmeye devam ediyor ve en çok kullanılan işletim sistemi listesinde 3. sıraya yerleşmiş durumda. Nougat şu anda cihazların %20.6'sınde çalışıyor. KitKat pazar payının ise şaşırtıcı bir şekilde iki basamaklı hanelerde olduğunu görüyoruz. %13.8 gibi ciddi pazar payına sahip olan KitKat dışında kalan diğer sürümlerin toplam kullanım oranı ise %7.2 seviyesinde.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim