Anlık Bildirim

HBM3 bellekler geliyor

Samsung ve SK Hynix tarafından geliştirilen HBM3 bellek teknolojisi, bant genişliğini iki katına çıkarırken, maliyetleri de azaltıyor. Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Henüz grafik kartı pazarında AMD ürünleri haricinde son kullanıcının rahat bir şekilde ulaşabileceği HBM bellek teknolojisi mevcut değil. Yılın başlarında hem birinci nesil hem de ikinci nesil HBM belleklerin yaygın kitlelere ulaşması bekleniyordu ancak bu gerçekleşmedi.

Üretim zorlukları, maliyetlerin yüksek olması gibi nedenler, üreticileri son kullanıcıya sundukları ekran kartlarına HBM bellek koymaktan uzak tutuyor. Samsung ve Sk Hynix, daha düşük maliyetli ancak yüksek bant genişlikleri sunan bir HBM bellek tanıtmıştı. Bununla birlikte üst seviyede yatırımlar devam ediyor.

Yine Samsung ve SK Hynix tarafından geliştirilen HBM3 bellek teknolojisi, bant genişliğini iki katına çıkarırken, maliyetleri de azaltıyor. SK Hynix, yeni teknoloji için HBM3 veya HBMx isimlendirmesini kullanacakken, Samsung ise xHBM veya Extreme HBM ismini kullanacak.

HBM teknolojilerinde bugüne kadar DRAM katmanı başına 256GB/s bant genişliği kullanılıyor ve toplamda 1TB/s seviyesine ulaşılıyordu. HBM3 ile birlikte katman başına 512GB/s yani toplamda 2TB/s seviyeleri mümkün oluyor. Ayrıca 48GB olan maksimum bellek sınırı da 64GB seviyesine çıkıyor.

HBM3 bellek için de yine aynı üretim problemleri söz konusu. Bu bakımda kısa vadede son kullanıcıya ulaşması beklenmiyor. Muhtemelen gelecek yılın sunucu pazarına hitap eden AMD ve Nvidia grafik kartlarında karşımıza çıkabilir. 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim