Anlık Bildirim

Haas F1 takımı AMD EPYC 7000 işlemcileri ile güçlendiriliyor

ABD’li ünlü süper bilgisayar sağlayıcısı Cray, AMD EPYC 7000 işlemci serisi ile güçlendirdiği yeni CS500 küme süper bilgisayar sistemlerini Haas F1 takımına tedarik edecek.

Araba yarışları dünyada en fazla teknolojiyi ihtiyaç duyulan spor türlerinden birisi olarak gösteriliyor. Özellikle Formula 1 ekipleri aerodinamik ve rüzgâr tüneli testleri gibi kritik verileri işleyerek en hızlı araçları geliştirmek zorunda. Bunun için çok yüksek performansa sahip bilgisayar sistemleri gerekiyor.

Cray CS500 özellikleri

45 yıldır yüksek performanslı bilgisayar dendiğinde akla gelen ABD’li Cray, Haas F1 takımının sistemlerini tedarik diyor. 3 yıldır devam eden ortaklık kapsamında Cray CS500 küme süper bilgisayarları Haas F1 takımının kullanımına sunuldu.

Aralık 2018 tarihinden itibaren ise Cray CS500 bilgisayarları 14nm Zen tabanlı AMD EPYC 7000 serisi işlemciler ile güçlendirilecek. Depolama tarafında ise Cray’in ClusterStor L300 sistemi kullanılıyor.

Daha verimli hale gelen ve çift hassasiyetli işlem gücü açısından artış sağlayan yeni CS500 süper bilgisayar sistemi Haas F1 takımının çok daha etkili devasa sayısal akışan dinamik (CFD) simülasyonları yapmasını sağlayacak. Haas F1 takımı yeni sistemi 2019 sezonunda kullanmaya başlayacağını açıkladı.

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim