Kripto para dünyasına ucundan da olsa bir adım atmak istediğinizde ilk durağınız değişim borsaları olmak zorunda. Merkezi olmayan sistemin merkezi değişim platformları devasa gelirler elde etmeye başladı.
Kripto para borsaları ne kadar kazanıyor?
Yapılan araştırmalara göre Coinbase platformu geçen yılı 1 milyar dolar gelir ile kapattı. Binance ise 850 milyon dolar civarında bir gelir elde etti. Bunlar resmi olarak doğrulanmayan bilgiler. Henüz platformlar ne kadar kazandıklarını açıklamış değiller.
Değişim platformlarının asıl geliri değişim ücretleri gibi görünse de perde arkasında farklı bir unsur var. O da listeleme ücreti. Eğer popüler borsalarda kripto paranız listelenmiyorsa tanınma ve başarılı olma şansınız çok az. Bu bakımdan kripto girişimler kesenin ağzını açmak zorunda.
Yeni para birimi geliştirenlerin listeleme için 50 bin dolardan başlayan ve 1 milyon dolara kadar çıkan bedeller ödemesi gerektiği ifade ediliyor. Örneğin Binance için 350 bin dolar gibi bir meblağ konuşuluyor ancak bu yıllık mı bilinmiyor. Bazı kaynaklar 1 milyon dolarlık bir ücretten bahsediyor. Binance patronu Changpeng Zhao’ya göre bankaların yanında istenen rakamlar oldukça az.
Popüler borsaların büyük maliyetleri olması küçük girişimcileri Gate.io veya Tradesatoshi gibi daha az popüler borsalara yöneltiyor. Bittrex ve Bitfinex gibi borsaların listeleme ücreti istemediği ifade ediliyor ancak gizlilik anlaşmalarının çok katı olduğu, ilerleyen dönemlerde yüksek ücretlere kapı araladığı belirtiliyor.
Diğer taraftan kripto dünyasının ikinci önemli ayağı cüzdanlar da çok masraflı. İsminin verilmediği popüler bir kripto para cüzdanının entegrasyon için 3.5 milyon dolarlık bir bedel istediği konuşuluyor.
Yani kısaca herkes tarafından bilinen ve kullanılan bir kripto param olsun diyorsanız milyon dolarları gözden çıkarmanız şart. Kapitalizmin acımasız yüzü burada da kendisini gösteriyor. Bu da “merkezi olmayan devrim” sloganının ne kadar gerçekçi olduğunu sorgulamaya açıyor.
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
2053 yılından yazıyorum hala aynı reklam var gidecek diye beklemeyin.
Yurtdışı fiyatı bile 9k olunca insanın hevesi kaçıyor
Benim oğlana alayım bi tane
Efsane Türkiye’ye gelse alırım..
O ışık efektleri sadece yanlarda değil üstte de olmalıydı. Böylece tabancayı kullanan, kafasını yana eğmek zorunda kalıp, fıtık olmaz.
Mukemmel bir silah acaba ne kadar hızlı atıyor. [resim] [resim]
Fiyat makul olsa efsane olur gerçekten ya.
Vay bee, bu cihaz xiaomi çıktı ben de diyordum kim üretmiş..
hocam 4x daha iyi direk hs attirir
Über
Evet ama 6x scop daha iyi gider buna daha uzaktaki hedefler için. Gerektiğinde 3x'e de çekebilirsin falan :D
Muskun alev tabancası vs bu
İstilacı güvercinlere karşı iyi olur. 5 10 dk da bir sopayı alıp kovalamak yordu artık.
Yakında su atan F18 falanda yaparlar :)
Hazneye kezzaplı su doldurup nişan almak yapmayın böyle şeyler yahu...
Xiaomi kendini çok geliştirdi artık her alanda kaliteli işler yapıyorlar.
fışkırttığı su mermi gibi isabetli gitmeyeceği için gereksiz diye düşünmüş olabilirler.
Lazer nişangah da eklenseymiş tadından yenmezmiş.