Anlık Bildirim

NASA'nın yeni roket motoru testleri uzayın derinliklerine gidiş umudunu arttırdı

Nasa'nın yeni roket motoru testlerinin sonuçları umut verici. Bu çalışmalar başarıya ulaştığı takdirde insanoğlunun uzayın derinliklerine gidişinde önemli bir rol oynayabilir.
Oy Ver

NASA'nın uzayın derinliklerine astronot gönderme konusundaki yoğun çalışmaları devam ediyor. Kurumun amacı Mars ve ötesindeki yerlere insanlı uzay araçları göndermek. Bunun için de ilk olarak 1981 yılında kullanılan RS-25 roket motorları üzerinde çalışmalarına devam ediyorlar.
Yeni kontrol üniteleriyle sürekli geliştirilen bu motor 10 Mart'taki testte 500 saniye boyunca başarılı bir şekilde ateşlendi. Dört adet RS-25'in Uzaya Fırlatma Sistemi'nin çekirdeğini oluşturacağı bildirilirken bu motorun insanları 45 yıldır uzayın derinliklerine fırlatanla aynı motor olduğu belirtiliyor. 
NASA bu roketler üzerinde AeroJet Rocketdyne ile birlikte çalışıyor ve iki kurum geçen yıl da bir çok test gerçekleştirmişti. Bu haftaki başarılı testlerin ardından AeroJet Rocketdyne ve NASA farklı operasyonel durumlar ve kontrolcü üzerine odaklanacak. Bu motorların tasarım temellerinin 1970'lerdeki ilk Space Shuttle programına kadar uzandığını belirtelim. İlk uçuş ise 1981 yılında gerçekleştirilmişti.Bu motorlar o günden beri çok sayıda teste tâbi tutulduklarından dolayı güvenilirlik oranları da oldukça yüksek.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim