Anlık Bildirim

Windows Defender, 1 Mart itibariyle scareware yazılımlara göz açtırmayacak

Microsoft, kullanıcıları PC'lerindeki zararlı yazılımları temizleme veya bilgisayarlarını hızlandırma vadiyle kandırarak pro sürüm satın almaya zorlayan scareware yazılımlara karşı savaş açıyor.
Microsoft, tüketicilerden para koparmak için korkutucu taktikler kullanan uygulamalara karşı harekete geçiyor. 1 Mart'dan itibaren, Windows Defender ve diğer Microsoft güvenlik ürünleri "zorlayıcı mesajlar" gösteren programları istenmeyen yazılımlar olarak sınıflandırılacak. Kullanıcıların sisteminde bu tür programlar tespit edildiğinde ise kaldırılacak.
Şüphesiz ki "scareware" olarak adlandırılan bu tip programlara denk gelmişsinizdir. Genelde bilgisayarınızdaki sorunları onaracağını veya daha hızlı çalışmasını sağlayacağını iddia ederek sisteminizi virüslere ve hatalara karşı taramış gibi yaparlar. Daha sonrasında ise uydurma sorunların giderilebilmesi için sizi gerçek dışı senaryolarla korkutarak pro sürüm satın almaya teşvik eden "zorlayıcı mesajlar" göstermeye başlarlar.

Dijital dolandırıcılığın öbür ismi: Scareware

Bu taktik gerçekte kullanıcıları korkutarak para kazanma aldatmacasından başka birşey değil. Hatta çoğu zaman bu tür programların bizzat kendisi bilgisayarlara zarar veriyor. Dolayısıyla Microsoft artık tüketicileri korkutarak zorlayıcı mesajlarla onları satın alma işlemi yapmaya teşvik edecek programlara göz açtırmayacak. Programlarını analiz ederek doğrulamak isteyen geliştiriciler Microsoft'un Windows Defender Güvenlik İstihbaratı portalı üzerinden bunu yapabilirler.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim