Anlık Bildirim

ABD Başkanı Joe Biden, 2022 bütçe önerisine kripto para regülasyonlarını dahil etti

ABD Başkanı Joe Biden, kripto paralara kapsamlı bir düzenleme getirmek için resmen adım attı. Tekliflerin kabul edilmesi halinde 2023'ten itibaren kripto paralara büyük bir düzenleme gelecek.

ABD Başkanı Joe Biden, 2022 bütçe önerisine kripto para regülasyonlarını dahil etti Tam Boyutta Gör

ABD Hazine Bakanlığı tarafından ABD Başkanı Joe Biden’ın 2022 yılı için bütçe önerisi açıklandı. Bütçenin beklentilere uygun olarak yeni harcama kalemleri ve yeni vergi politikalarında genişlemeye gidileceği gözlemlendi. 

Açıklamalarda vergi konusunda kripto paralara ilişkin noktalar dikkat çekti. Yapılan açıklamada ”Kripto varlıklar üzerinden vergi kaçakçılığı hızla büyüyen bir sorundur. Kripto para pazarının doğası gereği ABD vergi mükelleflerine denizaşırı kripto borsaları ve cüzdan sağlayıcılarını kullanarak vergilendirilebilir geliri gizleme fırsatı sunuyor” dendi.

Rapor kapsamında önemli detaylardan diğeri ise, komisyoncu bilgilendirmesinin kripto varlıklara göre genişlemesi. Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, komisyonculardan alınan bilgilerin genişletileceğine dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi:

“Teklif, ABD kripto para borsaları ve cüzdan sağlayıcıları gibi kuruluşlarını da kapsamak üzere komisyoncuların bu kuruluşlar tarafından bir hesapta tutulan kripto paralar ile ilgili rapor verirken belirli pasif varlıklar ve önemli yabancı sahipleriyle ilgili bilgileri rapor etmelerini gerektirecektir.”

Bu tekliflerin kabul edilmesi durumunda 2023 yılından itibaren uygulanması bekleniyor. Teklifte aracı kurumların yükümlülükleriyle ilgili şu ifadeler kullanıldı:

“ABD kripto varlık borsaları ve cüzdan sağlayıcıları gibi kuruluşların bir hesapta tutulan kripto varlıklar ile ilgili rapor verirken pasif varlıklar ve önemli yabancı sahipleriyle ilgili bilgileri rapor etmeleri gerekecektir. Vergi uyumu amacıyla “kapsamlı bir finansal hesap raporlaması” yapısının getirilmesine yönelik, finansal kurumların 600 dolarlık minimum eşiğin üzerindeki farklı transfer türlerine ilişkin verileri raporlaması gerekecektir. Ayrıca aracı kurumların, vergi mükelleflerinin satın aldığı ve  başka bir komisyoncuya transfer ettiği 10.000 dolardan fazla kripto varlıkları da raporlamaları gerekecektir.”

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim