Anlık Bildirim

ABD’li yetkililer, çocuklara zarar verdiği gerekçesiyle Instagram’a soruşturma başlattı

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bulunan bazı eyaletler Instagram’a soruşturma başlatıyor. Haberlere göre yetkililer sosyal medya platformunun çocuklara zararlı olup olmadığını inceleyecek.

Hem demokrat hem de cumhuriyetçilerden oluşan bir grup ABD eyaleti, çocuklara zarar verip vermediğini ve tüketici koruma yasalarını çiğneyip çiğnemediğini belirlemek için popüler sosyal medya platformu Instagram’ı ve çatı şirketi Meta’yı (eski adıyla Facebook) inceleme kararı aldı.

Yetkililer platformun yasaları çiğneyip çiğnemediğini araştıracak Tam Boyutta Gör

Bu karar, geçtiğimiz aylarda eski bir Facebook çalışanının yaptığı açıklamalardan sonra geldi. Frances Haugen isimli muhbir, yaptığı açıklamalarda Instagram’ın çocukların zihinsel sağlığına zarar verdiğini ve bunu bile bile çocukları hedef alan içeriklere yer verdiğini ifade etmişti.

Soruşturmayı duyuran Massachusetts Başsavcısı Maurey Healey, Twitter üzerinden paylaştığı bir gönderide, “Facebook, yeni adıyla Meta; Instagram’ın gençler arasında depresyon, yemek yeme bozuklukları ve intiharlara yol açtığının farkında. Bu yüzden herhangi bir yasanın çiğnenip çiğnenmediğini araştıracağız ve kötüye kullanımı tamamen sonlandıracağız” ifadelerini kullandı.

Perşembe günü bir Meta sözcüsü ise yaptığı açıklamalarda, şirkete ait platformların çocuklar için sağlıksız olduğu iddialarını reddetti.

Nebraska Başsavcısı Letitia James de yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: “Instagram gibi sosyal medya platformları çok tehlikeli. Bu platformlar, çocuklarda ve gençlerde hem fiziksel hem zihinsel zarara neden oluyor.”

Instagram, çocuklarda hem fiziksel hem zihinsel sorunlara neden oluyor Tam Boyutta Gör

Meta iddiaları yalanlıyor: Çocuklara her zaman destek olduk

Meta tarafından yapılan başka bir açıklamada da yine iddialar reddedildi: “Bu suçlamalar tamamen yanlıştır. Gençlerin ve çocukların; çevrimiçi zorbalık, intihar, yemek yeme bozuklukları gibi birçok konuda yanında olduk ve bu sorunlarla mücadele eden insanları destekleme konusuna öncülük eden bir şirket olduk.”

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim