Anlık Bildirim

Akıllı telefon pazarı rekor büyüdü

2017 yılında başladığı düşüş trendini 2021 yılında sona erdiren akıllı telefon pazarı bakalım yükselişini sürdürebilecek mi? Özellikle devlerin performansı önem taşıyor.

Akıllı telefon Tam Boyutta Gör

Apple’ın ve Çinli markaların önemli atakları ile 2021 yılı akıllı telefon pazarı adına oldukça verimli geçti. Samsung’un eski günlerini aradığı pazarda 2017 yılından bu yana en yüksek yıllık artış elde edildi. En yüksek artış ise Xiaomi’de.

Pazarda rekor büyüme

Yapılan pazar araştırmasına göre 2021 yılında akıllı telefon pazarı yüzde 4 büyüme gerçekleştirdi. 2017 yılından bu yana pazar sürekli bir düşüş içerisindeydi. Toplamda 1.39 milyar akıllı telefon satıldığı tahmin ediliyor. 

Pazar lideri Samsung yüzde altı büyüdü ve 270 milyon akıllı telefon sattı ancak eski günlerinden çok uzak. Apple ise yüzde 18 büyüme ile 237 milyon telefon sattı ve kendi rekorunu kırdı. En büyük artışı ise yüzde 31 ile Xiaomi gerçekleştirdi ve 190 milyon telefon sattı. 

Ülke açısından pazarda lider Çin ve zirvede 3 firması mevcut. Güney Kore ve ABD ise onu takip ediyor. Bir dönemin yıldızları LG, Nokia, Huawei gibi firmaları artık zirvede görmek pek mümkün değil. Küresel çip krizinin gevşemesi ile birlikte bu yıl yeni rekorlar görebiliriz.  
 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim