Anlık Bildirim

AMD’nin Zen 5 ve Zen 6 mimarilerinin üretim süreci ortaya çıktı

Henüz Zen 4 mimarisine dayalı Ryzen 7000 ailesi yaygınlaşmamışken AMD tarafında Zen 5 ve Zen 6 hazırlıkları sürüyor. Şimdi ise bu mimarilerin üretim süreçleri ve kod adları ortaya çıktı.
AMD’nin Zen 5 ve Zen 6 mimarilerinin üretim süreci ortaya çıktı Tam Boyutta Gör
Bir AMD mühendisinin LinkedIn profili, AMD'nin Zen 5 ve Zen 6 işlemcilerinin kod adını ve işlem sürecini ortaya çıkardı. Md Zaheer isimli mühendisin Zen 4, Zen 5 ve Zen 6 işlemcilerin güç yönetimi üzerinde çalışan kıdemli bir silikon tasarım mühendisi olduğu biliniyor. Ek olarak Zen 5 işlemcileri 2024'ün ilk yarısı, Zen 6 işlemcileri ise 2025'in ikinci yarısı için planlanıyor.

Zen 5 ve Zen 6'dan yeni bilgiler

AMD’nin Zen 5 ve Zen 6 mimarilerinin üretim süreci ortaya çıktı Tam Boyutta Gör
AMD zaten Zen 5 mimarisini resmi olarak aylar önce doğrulamıştı. Bu nedenle Zen 5 için ortaya çıkan bilgiler sürpriz olmasa da önemli. Bu bağlamda, Zen 5 işlemcilerinin 3nm üretim sürecinde bantlarda şekilleneceği ve Nirvana kod adını kullanacağı aktarılıyor. Zen 6 işlemcilerinin ise 2 nm sürecinde üretilmesi ve Morpheus kod adına sahip olacağı görülüyor.

Ortaya çıkan bilgilerin diğer önemli noktası ise bunların sunucu tarafı EPYC işlemcileri için geçerli olduğu. Daha önceki bilgiler Ryzen tabanlı Zen 5 işlemcilerin 4nm sürecinde geleceği söyleniyordu. Bu nedenle Zen 5 özelinde aynı ürün kaleminde olmasa da hem 4nm hem de 3nm işlemciler görebiliriz.

AMD’nin Zen 5 ve Zen 6 mimarilerinin üretim süreci ortaya çıktı Tam Boyutta Gör
Geçtiğimiz gün yaptığımız haberde sizlere Zen 5 tabanlı bir EPYC işlemcisinin performans sonuçlarını aktarmıştık. Bilgileri doğru kabul ettiğimizde Zen 5 mimarisinin çok ciddi performans kazanımlarıyla geleceğini söyleyebiliriz. AMD’nin resmi Zen 5 açıklamaları da aslında buna işaret ediyor. Firma, 2024’ün ilk yarısında tüketici sınıfı Zen 5 tabanlı Ryzen işlemcileri piyasaya sürecek. Zen 5 CPU'lar üç çeşitte (Zen 5 / Zen 5 V-Cache / Zen 5C) gelecek ve çipin kendisi sıfırdan tasarlanacak. Entegre yapay zeka ve makine öğrenimi optimizasyonunun yanı sıra gelişmiş performans, verimlilik ve tamamen yeni mikro mimari ailenin odağı olacak.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim