Anlık Bildirim

Apple, Çinli teknoloji devi Tencent'e kullanıcıların tarama verilerini gönderiyor

Kullanıcı gizliliği konusunda son derece duyarlı olduğunu her fırsatta dile getiren Apple'ın, Çinli bilişim devi Tencent'e kullanıcılarının tarayıcı verilerini gönderdiği ortaya çıktı.
Oy Ver

Apple, Çinli teknoloji devi Tencent'e kullanıcıların tarama verilerini gönderiyor Tam Boyutta Gör

Teknoloji devi Apple, söz konusu kullanıcı gizliliği olduğunda, bu konuda ne denli hassas olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Ancak ortaya çıkan yeni bilgilere göre Apple, Çin merkezli Tencent şirketine iOS'taki Safari tarayıcısının verilerini gönderiyor.

Apple sessiz sedasız politikalarını güncelledi

Apple'ın tarayıcısı, kimlik avı gibi kötü amaçlı uygulamalara karşı savaşmak için güvenlik kontrolleriyle donatılmış durumda. Safari'deki bu özelliğe Fraudulent Website Warning (Sahte/hileli web sitesi uyarısı) adı veriliyor ve tarayıcı bu siteleri Google Güvenli Tarama ile paylaşarak güvenli olup olmadığını belirliyor.

Apple, Çinli teknoloji devi Tencent'e kullanıcıların tarama verilerini gönderiyor Tam Boyutta Gör

Ancak son zamanlarda , Apple’ın Google’a ek olarak, aynı zamanda sansür ve Pekin hükümeti ile tartışmalı işbirliklerine imza atan Çinli Tencent’e de benzer bilgiler gönderdiği keşfedildi. Tencent'e  hangi bilgilerin gönderildiği henüz net olmasa da, Apple gizlilik politikasında, Safari’nin Çin’e göz atma verileri gönderdiğini şu ifadelerle ortaya koyuyor:

"Bir web sitesini ziyaret etmeden önce, Safari web sitesinin hileli olup olmadığını kontrol etmek için web sitesi adresinden alınan bilgileri Google Güvenli Tarama ve Tencent Güvenli Tarama'ya gönderebilir. Bu güvenli tarama sağlayıcıları IP adresinizi de kaydedebilirler."

Apple, Çinli teknoloji devi Tencent'e kullanıcıların tarama verilerini gönderiyor Tam Boyutta Gör

Safari’deki Sahte Web Sitesi Uyarısı özelliği, iOS 13 çalıştıran iPhone ve iPad'deki ayarlardan devre dışı bırakılabiliyor. Bununla birlikte, bu özelliği engellemek, Google’ın güvenlik sistemine de erişiminizi kaybettiğiniz anlamına geliyor ve bunun bir güvenlik zaafiyeti yaratabileceğini de göz ardı etmemelisiniz. Apple, kullanıcılara bildirmeden uygulamaya koyduğu Tencent'le olan bu işbirliği hakkında henüz bir açıklama yapmış değil.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim