Anlık Bildirim

ASELSAN güneş enerjisi santrallerinin kritik parçasını yerli ve milli olarak üretti

ASELSAN, güneş enerjisi santrallerinde panelden alınan DC enerjiyi şebekeye uygun olarak AC'ye çeviren fotovoltaik eviricilerin yerli ve milli versiyonu ASELSAN Pulsar'ı geliştirdi.
ASELSAN Pulsar 250 kVA gücündeki fotovoltaik evirici özellikleri Tam Boyutta Gör
ASELSAN, güneş enerjisi santrallerinin kritik parçalarından biri olan fotovoltaik eviricinin yerli versiyonunu üretti. ASELSAN Pulsar ismindeki 250 kVA gücündeki fotovoltaik evirici (inverter), Türkiye’de tasarlandı ve Türkiye’de üretildi. Türkiye’deki yerli imkanlarla tasarlanan ve yerli imkanlarla üretilmiş en büyük çıkış gücüne sahip fotovoltaik evirici olma özelliği taşıyor.

İlk olarak ASELSAN'ın kendi santralinde kullanılacak

Geliştirilen fotovoltaik inverterler ilk olarak ASELSAN’ın kendi güneş enerjisi santralinde kullanılacak. Ardından yıl içerisinde pazara sunulacak. ASELSAN, sıfır emisyon hedefi doğrultusunda tükettiği elektrik kadar enerji üreten güneş enerjisi santrali kurmayı planlıyor. Toplam 75 megavat kapasiteye sahip olması planlanan santralde ASELSAN Pulsar solar inverter kullanılacak. Bu santralde üretilen elektriğin ihtiyaç fazlası kısmının şebekeye satılması planlanıyor. Şirketin "2050 net sıfır emisyon" hedefine büyük katkı sağlayacak ASELSAN Öz Tüketim Güneş Enerjisi Santrali için çalışmalar başlatılırken santralin 2024 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor.

PV Inverter ne işe yarar?

ASELSAN tarafından geliştirilen fotovoltaik evirici (PV inverter), güç dönüştürücü olarak kullanılıyor. Güneş panelleri üzerinden üretilen doğru akım (DC) tipindeki gücü, şebeke altyapılarında kullanılabilmek üzere alternatif akıma (AC) dönüştürüyor.

ASELSAN Pulsar 250 kVA gücündeki fotovoltaik evirici özellikleri Tam Boyutta Gör
ASELSAN Pulsar, 12 adet MPPT, 800 VAC çıkış gerilimi ve 1.500 VDC’ye kadar giriş gerilimi sayesinde kullanıcılara yüksek verimlilikte enerji üretimi, stabilite ve sürdürülebilirlik sunuyor. Yüksek güç yoğunluğu sayesinde güneş enerjisi santrallerinde optimum maliyet sağlıyor. Modüler Merkezi Evirici olarak kullanılabilme özelliği sayesinde farklı santral tiplerine de uygulanabiliyor. Merkezi İzleme Sistemi ile eviricilerin uzaktan takibi ve kontrolü yapılabiliyor.

250 kVa gücündeki ASELSAN Pulsar fotovoltaik inverterin Türkiye’deki yerli ve yabancı yatırımcılar tarafından kullanılması amaçlanıyor. Yerli ve milli ürün olduğu için Yerli Katkı Payı teşviklerinden faydalanılabilecek. Türkiye’deki güneş enerji santrallerinden elde edilen deneyim ve referanslar ile cihazların yurt dışı pazarlarda da satılması hedefleniyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
14898 kez okundu.
21 kişi, toplam 24 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
güneş enerjisi, aselsan ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim