Anlık Bildirim

Ay'a çarpacak roket parçasının Falcon 9'a ait olmadığı ortaya çıktı

SpaceX'in Falcon 9 roketinin bir parçasının Ay'a çarpacağı iddiları geçtiğimiz günlerde oldukça popüler bir tartışma konusu olmuştu. Yeni bilgiler, roket parçasının Çin'e ait olabileceğini gösteriyor.
Oy Ver

Ay'a çarpacak roket parçası, Falcon 9'a ait değil Tam Boyutta Gör

Bir süre önce 2015 yılında fırlatılan SpaceX'e ait bir Falcon 9 roketinin ikinci aşamasının 4 Mart tarihinde Ay'a çarpacağı ortaya çıkmış ve gündemde kendine önemli yer bulmuştu. Bu durumu ilk bildiren kişi olan gök bilimci Bill Gray, yakın bir zamanda yeni bir paylaşım yaptı. Ay'a çarpacak olan roket parçasının bir Falcon 9 parçası olmadığı ve büyük ihtimalle 2014 yılında fırlatılan Çin'in Long March 3C roketinin üst aşaması olduğu belirtildi.

Ay'a çarpacak roket parçası Falcon 9'un değil

Ocak ayının son günlerinde asteroitler ve gezegenleri izlemek amacıyla yazılımlar geliştiren Bill Gray ve bir grup gök bilimci, NASA'nın Derin Uzay İklim Gözlemevi (DSCOVR) araştırmasını başlatmak için kullanılan bir Falcon 9 roketinin ikinci aşamasının 4 Mart'ta Ay'a çarpacağını ortaya çıkarmıştı.

Bu durumun ortaya çıkarılmasının ardından Kaliforniya'daki Jet Propulsion Laboratory'den Jon Giorgini, Gray'e bir e-posta göndererek Ay'a çarpacağı belirtilen roket aşamasının yörüngesinin DSCOVR uzay aracının yörüngesiyle eşleşmediğini söyledi. Araştırmalarına devam eden Gray, Giorgini'nin haklı olduğu sonucuna vardı.

Yeniden inceleme sonucunda Gray, bir blog gönderisiyle Ay'a çarpacak olan uzay aracı parçası için en iyi adayın Çin'in Ay Keşfi Programı kapsamında Long March 3C roketiyle fırlatılan deneysel uzay sondası olan Chang'e 5-T1 olduğunu duyurdu.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim