Anlık Bildirim

Astronomlar “bebek gezegen” keşfetti

Hawaii Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmada bilim insanları, “bebek gezegen” olarak tanımladıkları, şu ana kadar keşfedilmiş en genç gezegenlerden birini keşfettiklerini açıkladı.


Monthly Notices of the Royal Astronomical Society isimli akademik dergide yayınlanan bir araştırmaya göre Hawaii Üniversitesi’nin Manoa fakültesinde bulunan uluslararası araştırmacılar yeni bir ötegezegen keşfetti. 

 2M0437b isimli Tam Boyutta Gör

Açıklamalara göre bir genç bir yıldızın etrafında gözlemlenen bu “bebek” gezegen, şu ana kadar keşfedilen en genç gezegenlerden biri. Uzmanlar, 2M0437b isimli gezegenin yeni oluşmuş olduğunu ve doğrudan gözlemlenebildiğini ifade ederken Dünya’nın kökenlerine ve güneş sistemi ile ilgili yeni bilgilere ışık tutabileceğini belirtiyor.

Astronomlara göre yalnızca birkaç milyon yıl yaşında olan bu gezegen 2018’de Subaru Teleskobu kullanılarak keşfedildi. Son üç yıl boyunca da Keck Gözlemevi’nde bulunan araştırmacılar 2M0437b gezegenini takip etti.

Araştırmacılardan Eric Gaidos da keşifleri ile ilgili, “Bu tesadüfi keşif 2M0437b’i, teleskoplarla gözlemleyebileceğimiz seçkin gezegenler arasına katıyor. Bu nadir bir durum. Bu gezegenden gelen ışığı analiz ederek ‘ev sahibi’ yıldızı ile alakalı bilgi toplayabilir, nerede ve nasıl oluştuğu hakkında bir şeyler söyleyebiliriz.” 

Taurus Moleküler Bulutu Tam Boyutta Gör

Uzmanlar, gezegenin Jüpiter’den birkaç kat daha büyük olduğunu, Taurus Moleküler Bulutu’nda bulunduğunu ifade ediyor ve yıldızıyla birlikte birkaç milyon yıl önce oluştuğunu tahmin ediyor. Ayrıca, gezegenin çok genç olması sebebiyle hâlâ çok sıcak olduğu da araştırmacılar tarafından belirtiliyor.

Daha detaylı bilgilere ulaşmak mümkün 

Astronomlara göre yakın zamanda bu gezegen hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak mümkün olabilir. Gaidos açıklamlarında bunun NASA’nın James Webb teleskobu sayesinde olabileceğini söylüyor: "NASA’nın James Webb Teleskobu ile yapılan gözlemler gezegenin atmosferindeki gazları tanımlayabilir ve herhangi bir uyduya sahip olup olmadığını bize gösterebilir."

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim