Anlık Bildirim

Dünya görüngesi çöplüğe döndü! 100 trilyon başıboş parça tehlike oluşturuyor

Dünya'nın yörüngesindeki uydu sayısı ve enkaz giderek artıyor. Bilim insanları bunun için küresel bir anlaşma yapılmazsa sorunun geri dönülemez bir boyuta ve riske evrileceğini belirtiyor.
Dünya görüngesi çöplüğe döndü! 100 trilyon başıboş parça var Tam Boyutta Gör
Bilim insanları, Dünya'nın yörüngesinin küresel uzay endüstrisinin gelecekteki genişlemesinden onarılamaz bir şekilde zarar görmemesini sağlamak için yasal olarak bağlayıcı bir anlaşma yapılması çağrısında bulundu.

Yörüngedeki uydu sayısının bugün 9.000'den 2030 yılına kadar 60.000'in üzerine çıkması beklenirken, tahminlere göre halihazırda gezegenin etrafında 100 trilyondan fazla takip edilemeyen eski uydu parçası bulunuyor. Bu sorunun çözümü ise küresel iş birliğinde yatıyor. Bilim insanları tarafından Science dergisinde yayınlanan yeni bir makalede yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmanın yapılması gerektiği belirtildi. Kısa bir süre önce Dünya’nın uzaya açılan penceresi için olmasa da bir başka uzay olan okyanuslar için 200 ülkenin dahil olduğu bir antlaşma kabul edildi. Bilim insanları buna benzer bir anlaşmanın şart olduğunun altını çiziyor.

Dünya'nın yörüngesi "mega" çöplük haline geldi

Dünya görüngesi çöplüğe döndü! 100 trilyon başıboş parça var Tam Boyutta Gör
Bilim insanları bir dizi şirketin ve ülkenin daha sürdürülebilir uydu teknolojileri üzerinde çalıştığını kabul etse de bunun sadece birkaç aktörle çözülebilecek bir sorun olmadığını ifade ediyorlar. Yayınlanan makalede uyduların fırlatıldıkların andan itibaren oluşturacakları enkazlar için üretici ve kullanıcının sorumluluğu olduğu ve bunları gidermeleri gerektiğinin altı çiziliyor.

Plymouth Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olan Dr. Imogen Napper, yeni yayınlanan çalışmaya öncülük etti ve şunları aktardı: "Plastik kirliliği ve okyanuslarımızın karşı karşıya olduğu diğer pek çok sorun artık küresel ölçekte dikkat çekiyor. Ancak iş birliğine dayalı eylemler sınırlı kaldı ve uygulama yavaş ilerledi. Şimdi de uzay çöplerinin birikmesiyle benzer bir durumla karşı karşıyayız. Açık denizlerden öğrendiklerimizi göz önünde bulundurarak, aynı hataları yapmaktan kaçınabilir ve uzayda müştereklerin trajedisini önlemek için kolektif olarak çalışabiliriz.”

Dünya’nın yörüngesinin sorumsuzca doldurulması sonucunda bilimsel çalışmaların aksayabileceği veya çok daha pahalı olacağı söyleniyor. Bu enkazların neden olabileceği maddi hasarların da boyutunun yüksek olabileceği ifade ediliyor. Öte yandan uydular insan sağlığı, ekonomi, güvenlik ve Dünya’nın kendisi için hayati önem taşıyor. Fakat, sorumsuz kullanım tıpkı okyanuslarda ve açık denizlerde olduğu gibi geri dönülemez etkiler doğurabilir. Aslında “doğurabilir” kelimesini kullanmamak gerek, çözüm olmazsa doğuracak.

Kaynakça https://phys.org/news/2023-03-scientists-global-space-junk.html https://www.science.org/doi/10.1126/science.adg8989 Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
5491 kez okundu.
15 kişi, toplam 15 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
uydu, dünya ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim