Anlık Bildirim

Dünyanın en büyük rüzgar çiftliğinde enerjiyi Tesla depolayacak

Danimarkalı yenilenebilir enerji devi Orsted, dünyanın en büyük açık deniz rüzgar çiftliği bölgesine bağlı devasa bir Tesla Megapack batarya depolama tesisi kuracağını açıkladı.
Dünyanın en büyük rüzgar çiftliğinde enerjiyi Tesla depolayacak Tam Boyutta Gör
Danimarkalı enerji devi Ostred, 2,9 GW'lık temel atma kapasitesiyle dünyanın en büyük açık deniz rüzgar çiftliği olan Hornsea 3’e bağlı bir Tesla Megapack batarya depolama sistemi kuracağını söyledi. Şirketin Hornsea projesi, güç bakımından dünyanın en büyük açık deniz rüzgar bölgesi olacak. Tesla Megapack ise projenin Hornsea 3 ayağında elektrik üretimindeki dalgalanmaları dengelemeye yardımcı olacak.

Dev rüzgar çiftliğine dev batarya depolama

Ostred, İngiltere'deki 2,9 GW'lık Hornsea 3 açık deniz rüzgar santrali için batarya enerji depolama konusundaki nihai yatırım kararını açıkladı. Şirket, 600 MWh kapasiteli ve 300 MW güç değerine sahip bir Tesla Megapack sistemi kuracak. Batarya enerji depolama sistemi (BESS), Hornsea 3'ün kara trafo merkezi ile aynı alana kurulacak.

Benzer sistemlerde olduğu gibi Tesla Megapack sistemi, elektrik üretimi talebi aştığı dönemlerde üretilen fazla elektriği depolayacak. Üretim azaldığında veya yoğun saatlerde ise depolanan enerji ile şebeke desteklenecek. 600 MWh kapasiteli Tesla Megapack sayesinde 80.000 hanenin elektrik kullanımı karşılanabilecek. Batarya depolama sisteminin 2026 sonuna kadar faaliyete geçmesi ve Avrupa'daki en büyük batarya enerji depolama sistemlerinden biri olması hedefleniyor.

Dünyanın en büyük rüzgar çiftliğinde enerjiyi Tesla depolayacak Tam Boyutta Gör
2,9 GW'lık açık deniz rüzgar çiftliği Hornsea 3 projesinde ise 200 adetten fazla Siemens Gamesa'nın 14 MW'lık rüzgar türbinleri kullanılacak. Tesisin 2027 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor. 3,3 milyondan fazla eve enerji sağlayacak projenin maliyetinin 10,3 ila 11 milyar dolar arasında olması bekleniyor.

Bu proje, 1,2 GW'lık Hornsea 1 ve 1,3 GW'lık Hornsea 2'nin hemen yanında yer alacak. Bu da Hornsea üçlüsünün toplam 5.4 GW kapasiteye sahip olacağı ve dünyanın en büyük açık deniz rüzgar bölgesi olacağı anlamına geliyor. Orsted'in 2.6 GW'a kadar kapasiteye sahip olabilecek Hornsea 4 projesi de hazırlık aşamasında.

Kaynakça https://www.reuters.com/sustainability/climate-energy/orsted-install-tesla-battery-uk-offshore-wind-farm-2024-06-12/ https://orsted.com/en/media/news/2024/06/orsted-invests-in-battery-energy-storage-system-co-1390267511 Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim