Anlık Bildirim

Dünyanın ilk elektrikli ve otonom kargo gemisi suya indi: Yara Birkeland

Tamamen elektrikli otonom kargo gemisi Norveç’te suya indi. The Yara Birkeland isimli gemi, Norveç’te ilk yolculuğunu yaparak denizcilik sektöründe bir ilke imza attı.

İklim değişiklikleri ile mücadele sebebiyle birçok sektörde büyük değişimler yaşanıyor. Önemli derecede karbon emisyonuna sebep olan denizcilik sektörü de bu değişime ayak uydurmaya çalışıyor.

Yara Birkeland Tam Boyutta Gör

Şimdi de bu konuda büyük bir adım atıldı. Dünyanın ilk tam elektrikli, otonom kargo gemisi Norveç’te suya indi. Sıfır emisyon hedefli ve gelecek odaklı gemiye Yara Birkeland ismi verildi. Gemi, geçtiğimiz günlerde Horten isimli kasabadan başkent Oslo’ya ilk yolculuğunu yaptı.


Açıklamalara göre bu gemi, Yara isimli bir kimya şirketi ile denizcilik teknolojileri şirketi Kongsberg’in ortak çalışmalarıyla üretildi. Yetkililere göre Yara Birkeland, Norveç’te bulunan Prosgrunn isimli şehirden yakındaki bölgelere malzeme taşıyacak ve dizel motorlu taşıt ihtiyacını ortadan kaldıracak. Bu sebeple de NOx ve CO2 emisyonlarında önemli azalmalar görülecek.

Ayrıca açıklamalarda, Yara Birkeland’ın 80 metre uzunluğunda olduğu, 6mWh’lik bir pil takımıyla çalıştığı, maksimum 28 km hıza ulaşabildiği ve 3.200 tona kadar ağırlık taşıyabildiği ifade edildi.

3200 tona kadar ağırlık taşıyabilecek

1.000 ton karbon salınımının önüne geçilecek

Yara CEO’su Svein Tore Holsether de yaptığı açıklamalarda, “Dünyanın ilk tamamen elektrikli ve otonom kargo gemisini suya indirmekten gurur duyuyoruz. Bu gemi, yılda 1.000 ton karbon emisyonunun önüne geçecek ve 40.000 dizel motorlu taşıtın yerini alacak” ifadelerini kullandı.

Yara Birkeland’ın 2022 yılında resmi seferlerine başlamasının planlandığını aktaran yetkililer, geminin otonom araç sertifikası almak için iki yıllık test sürecinden geçeceğini de açıklamaları arasında belirtti.  

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim