Anlık Bildirim

Yeni beyin implantı düşünceleri metne dönüştürebiliyor

Stanford’da bulunan bilim insanları tarafından yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, düşünceleri yazıya dönüştürebilen bir beyin implantı geliştirildi ve başarılı bir şekilde çalıştı.

Stanford Üniversitesi’nden bilim insanları, felçli bir adamın sadece ‘düşünerek’ dakikada 90 karaktere kadar ‘yazmasına’ olanak tanıyan bir beyin implantı geliştirdi.

Mayıs ayında Nature’da yayınlanan ve Cumartesi günü WE Summit bilim konferansında sunulan araştırma, düşünceleri yazıya dönüştürebilen bir teknoloji içerdiği için oldukça ilgiyle karşılandı.

Teknoloji nasıl çalışıyor?

Deney 2007 yılında geçirdiği omurilik yaralanması sebebiyle felç olan bir adam üzerinde yapıldı. 65 yaşındaki adam eliyle bir kelime yazdığını hayal etti. BrainGate isimli yapay zekâ destekli cihaz da beynin motor korteksine yerleştirilen elektrotlar sayesinde adamın düşüncelerini yorumladı ve kelimeleri ekrana yansıttı. Uzmanlar da algoritma tarafından yapılan yorumlamaların doğruluk oranının %90’dan fazla olduğunu ifade etti.

Stanford’dan Krishna Shenoy konferans sırasında yaptığı açıklamada, “Bu buzdağının sadece görünen kısmı. Beyni sinirbilim yoluyla anladığımız önümüzdeki yıllarda çok daha çeşitli ve iyi şeyleri başarabileceğiz” ifadelerini kullandı.

Yapay zekânın yorumladığı düşünceler

Ekonomik desteğe ihtiyaç var

Ek olarak Shenoy bu tarz teknolojilerin bazı sorunlarla karşılaşabileceğini belirtti. Açıklamalara göre insanları beyin implantına ikna etmek ve teknolojinin gelişmesi için para bulmak önemli bir sorun. Bu yüzden Sheron, özel şirketlerin bu tarz teknolojilerin gelişmesine ve araştırılmasına daha fazla kaynak sağlamasını istiyor.

Uzmanlar bu araştırmanın sadece bir başlangıç olduğunu, hâlen yapılacak birçok işin olduğunu belirtiyor. Ancak gereken yatırımlar sağlanırsa ve bu tarz teknolojiler gelişmeye devam ederse beyin implantları konusunda çok büyük ilerlemeler kaydedilebileceğini söylemek yanlış olmaz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim