Anlık Bildirim

Eski Twitter çalışanına Suudi Arabistan adına casusluk yaptığı için hapis cezası

Elon Musk'ın sosyal medya dünyasına adım atması yüzünden gündemden hiç düşmeyen Twitter bu sefer bir casusluk meselesi yüzünden medyanın ilgi odağı oldu. Casus kaç yıl boyunca hapiste kalacak?
Twitter Tam Boyutta Gör
Twitter'ın eski çalışanlarından birisi olan Ahmad Abouammo üç buçuk yıllık bir hapis cezasına çarptırıldı. Kendisi bu yılın ağustos ayında Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman'ın bir yardımcısından rüşvet almaktan dolayı suçlu bulundu.

 

Suudi Arabistan'a muhalif olanları takip ediyordu

Abouammo'nun aldığı rüşvet karşılığında Suudi Arabistan'a muhalif olan kişileri takip etmek ve onlara şantaj yapılmasını sağlayacak kadar değerli olan bilgileri (hesap bilgileri ve benzeri) ele geçirmekle görevlendirildiği öğrenildi.

Savcılar Mısır'da doğan ve bir ABD vatandaşı olan Abouammo'nun 7 yıllık hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Arap kökenli olan ABD vatandaşı ise sadece işini yaptığını belirtti. Abouammo Twitter'da medya işleriyle uğraşıyordu ve bu şirkette bir yöneticiydi.

Ahmad Abouammo Tam Boyutta Gör
Savcıların ortaya sunduğu kanıtlar Abouammo'nun Muhammed bin Salman'ın yardımcısından 300 bin dolar ve piyasa değeri 20 bin dolar değerinde olan bir Hublot marka saat aldığını gösterdi.

Suudi Arabistan vatandaşı olan Ali Alzabarah da Twitter'da çalıştı ve 6000'den fazla hesabın kişisel bilgilerini ele geçirdi. Ayrıca Ahmed Almutairi isimli bir kişinin daha suçlu bulunduğu, bu kişinin Twitter'da çalışmadığı ancak Twitter çalışanları ile Suudi Arabistan Hükûmeti arasında bir köprü görevi gördüğü belirtildi.

Bu üç kişiden yalnızca Abouammo suçlamalarla yüzleşmek için ABD'deydi.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim