Anlık Bildirim

Euro NCAP, 2021'de test ettiği en güvenli otomobilleri açıkladı

Euro NCAP, 2021'de test edilen ve her biri kendi kategorisinde en güvenli araç olarak seçilen modellerin listesini paylaştı. Bu yıl ilk kez tamamen elektrikli araç kategorisine de yer verildi.

Euro NCAP, 2021'de test ettiği en güvenli otomobilleri açıkladı Tam Boyutta Gör

Araç güvenlik derecelendirme kuruluşu Euro NCAP, önceki yıl içinde yeterli sayıda araç test ettiyse, kendi kategorilerinde en iyi performansı gösteren araçların bir listesini yayınlıyor. Kısa süre önce de 2021'de test edilen en güvenli araçlar paylaşıldı.

Euro NCAP, kendi kategorisinde en iyi olan araçları belirlemek için dört kategorinin her birindeki puanların ağırlıklı toplamından hesaplama yapıyor: Yetişkin yolcu, çocuk yolcu, yaya ve güvenlik yardımcısı. Hesaplama yapılırken standart ekipmanlar değerlendiriliyor, isteğe bağlı sunulan ekipmanlarla alınan puanlar dahil edilmiyor.

Büyük SUV

Yukarıda bahsi geçen hesaplama kapsamında, Büyük SUV kategorisinde sınıfının en güvenli otomobili elektrikli Skoda Enyaq iV olmuş. Saydığımız kategorilerde sırasıyla %94, %89, %71 ve %82 başarı gösteren modelin BMW iX, Genesis GV80 ve Audi Q4 e-tron gibi iddialı rakiplerini geride bıraktığını görüyoruz.

Executive

'Executive' kategorisinin en güvenli aracı Mercedes EQS seçilmiş. Elektrikli lüks sedan, yetişkin yolcuda %96, çocuk yolcuda %91, yaya güvenliğinde %76 ve güvenlik yardımcılarında %80 başarı göstermişti. 2021 yılında toplamda 5 modelin test edildiği bu kategoride EQS'in en yakın rakibi Polestar 2 olmuş.

Küçük Aile

2021'de küçük aile aracı kategorisinin kazananı Skoda Fabia. Bu yıl bu kategoride sadece 3 model test edildi ve Citroen C4 4 yıldız, Dacia Logan ise 2 yıldız aldı. Dolayısıyla Fabia için işler kolay oldu. Fabia, yetişkin yolcuda %85, çocuk yolcuda %81, yaya güvenliğinde %70 ve güvenlik yardımcılarında %71 başarı gösterdi.

Euro NCAP, 2021'de test ettiği en güvenli otomobilleri açıkladı

Küçük MPV

Küçük MPV kategorisinde değerlendirilen Toyota Yaris Cross, bu sınıfın en güvenli aracı seçilmiş. Bu kategoride yarıştığı modeller Renault Kangoo, Volkswagen Caddy ve Nissan Townstar. Söz konusu kategorilerde sırasıyla %86, %84, %78 ve %81 başarı gösteren Yaris Cross'un bu konudaki en büyük rakibi Volkswagen Caddy olmuş.

Küçük SUV

Küçük SUV sınıfında ise lider, bu ay içerisinde Türkiye'de de satışa sunulacak olan Nissan Qashqai. 2021'de içten yanmalı ve elektrikli dahil pek çok modelle birlikte test edilen yeni Qashqai, özellikle güvenlik yardımcısı kategorisinde %95 başarı göstererek rakiplerine büyük fark atmış. Qashqai'nin yetişkin, çocuk ve yaya kategorilerindeki başarısı sırasıyla %91, %91 ve %70.

Tamamen elektrikli

Euro NCAP, 2021'de ilk kez "tamamen elektrikli araç" kategorisini de bu derecelendirmelere eklemiş. Mercedes EQS bu kategorinin de kazananı olmuş. Bu kategoride de Polestar 2, Alman otomotiv devinin elektrikli sedanını yakından takip eden isim olmuş.

Euro NCAP, diğer kategorilerde yeteri kadar model test edemediği için "2021'de sınıfının en iyisi" listesine dahil etmemiş.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim