Anlık Bildirim

Samsung’un grafik yatırımları hayal kırıklığı oldu

Exynos 2200 en önemli rakibi Snapdragon 8 Gen 1 karşısında tarihi bir fark yedi. Exynos 2100 yongasını bile zar zor geçebilen projesi için Samsung’un nasıl bir adım atacağı merak konusu.

Exynos 2200 Tam Boyutta Gör

Yıllardır Exynos bölümünde yaşanan sıkıntıları aşmak için önemli bir yatırım yapan ve AMD ile iş birliğine giden Samsung, bugüne kadar hem kendisinin hem de mobil dünyanın en güçlü yonga seti için çalışmalara başlamıştı. Ortaya çıkan sonuç ise kimseyi sevindirmedi.

Exynos 2200 hayal kırıklığı oldu

Exynos 2200 ilk duyurulduğu zaman RDNA 2 grafikleri ile mobil dünyada bir devrim yapacağı ve hatta Apple A15 Bionic yonga setini bile toza dumana kattığı iddiaları gündeme gelmişti. Ne var ki piyasaya için standart bir yükseltmeden öteye gidemedi.

Erdi Özüağ’ın da katıldığı basın ön gösteriminde Galaxy S22 Ultra ve Galaxy S21 Ultra modellerini karşılaştırma imkânı oldu. Ayrıca hem Exynos hem de Snapdragon versiyonları da karşılaştırıldı.

3DMark Wild Life testinde Exynos 2100 yongası 6256 puan alırken Exynos 2200 de 6684 puan alabilmiş. Zaten Samsung işlemci tarafında yüzde 6, grafik tarafında yüzde 17 en iyi ihtimalle bir artıştan bahsetmişti. Skorlara da bu yansımış.

Snapdragon 8 Gen 1 ise Adreno grafik birimi daha düşük hızlarda çalışmasına rağmen makası yüzde 42 seviyesine kadar açmış. Yani Exynos 2200 yonga setinin daha çok yolu var. Henüz erken aşamadaki cihazlar olduğu için bu farklar bir miktar daha iyileşebilir.

Elbette performans tarafını bir kenara koyarsak gerçek zamanlı ışın izleme ve değişken odak teknolojileri mobil dünya için bir devrim niteliğinde. Samsung’un bu teknolojileri en uygun şekilde entegre etmesi performans farkını unutturabilir.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim