Anlık Bildirim

Facebook, Covid aşılarına karşı olan tereddüdü azaltmaya yardımcı oluyor

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Facebook yaptığı açıklamalarda, ABD ve diğer ülkelerde yaşanan aşı “tereddüdün” azalmasında önemli rol oynadıklarını belirtti.

Popüler sosyal medya platformu Facebook, çarşamba günü yaptığı açıklamada dünya genelinde aşı tereddütlerinin azalmasına ve yanıltıcı bilgilerin yayılımını engellemeye yardımcı olduklarını açıkladı.

Facebook, Covid aşılarına karşı olan tereddüdü azaltıyor Tam Boyutta Gör

Üç aylık şeffaflık raporunu yayınlayan dev şirket, ABD’deki kullanıcıların yüzde 50’sinin aşılara karşı olan tereddütlerinin azaldığını, dünya çapında da önemli ölçüde azalmalar görüldüğünü duyurdu.

Bu haberler, geçtiğimiz ay Joe Biden’ın Facebook gibi platformların yanlış bilgilerle “insanları öldürdüğünü” söylemesi ardından geldi. Geçtiğimiz günlerde Twitter da Covid-19 hakkında yayılan yanıltıcı bilgilerin yayılmasını engellemek için yeni bir özellik test edeceğini açıklamıştı.

20 milyon içerik kaldırıldı, 3.000 hesap engellendi

Facebook’un açıklamalarında, Covid-19 hakkında yanlış bilgiler yayması sebebiyle yaklaşık 20 milyon içeriğin kaldırıldığı ve 3.000 hesabın engellendiği belirtilirken kullanıcıların doğru ve güvenilir kaynaklardan bilgi almalarının sağlandığı ifade edildi.

Facebook, Covid aşılarına karşı olan tereddüdü azaltıyor Tam Boyutta Gör

Facebook’tan Guy Rosen da bunlarla ilgili, “İnsanların aşı tereddüdü yüzde 50 azaldı. Ayrıca, 18 milyon kullanıcı aşıları destekleyen profil çerçevelerini kullanıyor, bu da insanların, yakınlarına aşıyı desteklediklerini göstermesini sağlaması sebebiyle büyük bir önem arz ediyor.”

İçerik politikasından sorumlu başkan yardımcısı Monika Bickert da Covid-19 hakkında yapılan yanlış bilgilendirmelerin engellenmesinde ilerleme kaydedildiğini söyledi: “Pandemi hakkında yeni iddialar ortaya çıktıkça ihlal listemizi genişletiyoruz. Örneğin; geçtiğimiz aylarda koronavirüsün Alzheimer’a neden olduğu iddia edildi. Biz de bu iddiayı listemize ekleyerek kaldırdık ve yayılmasını engelledik.  

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim