Anlık Bildirim

Google, kullanıcıların Android cihazlardaki uygulamalar tarafından izlenmesini engellemelerine izin verecek

2021'in sonlarında Google Play hizmetlerinde yapılacak bir güncelleme, Android'in en son sürümünde kullanıcılarının reklamverenler tarafından izlenmeyi devre dışı bırakmasına olanak tanıyacak.

Google, kendi uygulama takibi şeffaflığı üzerinde çalışıyor Tam Boyutta Gör

Apple'ın iOS 14.5 ile Uygulama Takibi Şeffaflığı'nı kullanıma sunmasından sonra Google da benzer bir sistem üzerinde çalışıyor. Teknoloji devi, yayınlanan bir destek sayfasına göre Android kullanıcılarının uygulamalar aracılığıyla reklamverenler tarafından izlenmelerini engelleyebilmelerine izin verecek.

2022 ile yaygın hale getirilecek

2022'de Play Store'da bir güvenlik bölümü oluşturacağını söyleyen Google, uygulama geliştiricilerin Android kullanıcıları hakkında hangi bilgileri ne amaçla topladığı ve paylaştığı konusunda Apple'ın gizlilik etiketlerine benzer gizlilik ve güvenlik yönergelerini platforma dahil edeceğini belirtti. Bu gelişmenin ardından ortaya çıkarılan bir Google destek sayfasına göre bu yılın sonlarından itibaren kullanıcılar, uygulamaların kendilerini izlemesini engelleyebilecek.

Google, kendi uygulama takibi şeffaflığı üzerinde çalışıyor Tam Boyutta Gör

Destek sayfasında: "2021'in sonlarından itibaren, bir kullanıcı ilgi alanına dayalı reklamcılığı veya reklam kişiselleştirmeyi devre dışı bıraktığında, reklam tanımlayıcı kullanılamayacak." ifadeleri yer aldı.

Google, kullanıcılara cihaz ayalarında kişiselleştirilmiş reklamları kapatabilmeleri adına zaten bir seçenek sunuyor ancak bu seçenek, reklamverenlerin kullanıcıların reklam kimliğine erişimini tamamen kısıtlamıyor.

Google'ın reklam kimliği ile ilgili destek sayfasına göre değişiklik, 2021'in sonlarından itibaren Android 12 çalıştıran cihazlarda ve 2022'nin başlarından itibaren de Google Play Hizmetlerini destekleyen tüm cihazlarda başlatılacak.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim