Anlık Bildirim

Metaverse dünyasına Güney Kore hamlesi

Artık metaverse arsaların bile alınıp satıldığı bu sanal evrende ülkelerin hedefleri çok daha büyük. Güney Kore, Metaverse dünyasının en büyük ekonomilerinden olmak için düğmeye bastı. 

Metaverse Tam Boyutta Gör

Geçtiğimiz aylarda Metaverse dünyasına adım atan ilk ülke olma hedefini açıklayan Güney Kore vites yükseltiyor. 4 yıl içerisinde en büyük Metaverse pazarlarından birisi olmak için devlet tarafından önemli bir bütçe ayrılacak. 

Metaverse ülkesi Güney Kore

Sanal dünyaları bir araya getiren Metaverse kavramı eskiye dayanıyor olsa da Facebook’un çatı şirketinin ismini Meta olarak değiştirmesi ile birlikte ön plana çıktı. Sonraki süreçte özellikle kripto para dünyasında ilgili kripto paralar ardı ardına patlama yapmaya başladı. 

Genelde kripto paralar ile ilişkilendirilen Metaverse aslında çok daha bağımsız bir alan ve gelecek adına önemli yatırımları da beraberinde getiriyor. Güney Kore 4 yıl içerisinde en büyük beşinci global Metaverse pazarı olmak istediğini açıkladı. 

Bilim Bakanlığı yeni trende öncülük etmek adına bir strateji geliştiriyor ve Metaverse platformları için bir ekosistem oluşturmayı hedefliyor. Stratejide ilk adım ekosistemi hayata geçirmek iken ikinci adım profesyonelleri işe almak, üçüncü adım şirketleri desteklemek ve son adım da güvenilir bir ekosistem haline getirmek. 

Güney Kore bu bağlamda 40 bin uzmanın işe alınacağını ve 220 şirketin destekleneceğini düşünüyor. Örneğin devlet kurumlarının sunduğu hizmetler Metaverse dünyasında toplanabilecek. Ya da Korece eğitimi Metaverse üzerinden sunulabilecek. 

Proje kapsamında genç yetenekler ortaya çıkaracak Metaverse akademisi kurulacak ve bu yıldan itibaren en fazla iki eğitim platformu için her platforma 4.6 milyon dolar bütçe ayrılacak. Yine ülke çapında turnuvalar düzenlenerek yerli yazılımların geliştirilmesine imkân tanınacak. Programdan yararlanan her firmanın en az 4 milyon dolar yıllık gelir üretmesi hedefler arasında. 
 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim