Anlık Bildirim

Hindistan’ın uydu fırlatma denemesi başarısız oldu

Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu’nun (ISRO) 2021 yılındaki uzaya ilk roket fırlatma denemesi başarısız oldu. Görevde, uzaya bir gözlem uydusu gönderilmesi planlanıyordu.

Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu’nun (ISRO) uzaya gözlem uydusu gönderme denemesi başarısız oldu. Hindistan 2017’den bu yana üst üste 14 başarılı roket fırlatmıştı. Bu olay ise bu seriyi bozarak uzun süre sonra yaşanan ilk başarısızlık oldu.

Hindistan’ın uydu fırlatma denemesi başarısız oldu Tam Boyutta Gör

Jeosenkronize Uydu Fırlatma Aracı (GSLV) roketi bir gözlem uydusu taşıyordu. Bu uydunun araştırmacılara gerçek zamanlı doğal afet görüntüleri ve tarım, orman ve denizcilik faaliyetleri için veri sağlaması planlanıyordu.

Yaşanan olay ile ilgili ISRO, roketin fırlatılışında ilk iki aşamanın normal olarak geçildiğini ancak üçüncü ateşleme aşaması sırasında bir teknik arıza çıktığını ve roketin ateşlenmediğini belirtti.

Bir sonraki görevler beklemeye alınabilir

Organizasyonun bundan sonra nasıl bir adım atacağı ise henüz belli değil; ancak görevde tam olarak neyin yanlış gittiği anlaşılana kadar 2021 yılında yapılması beklenen dört fırlatışın beklemeye alınması muhtemel görünüyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim