Anlık Bildirim

HQ Trivia resmen kapandı

Bir dönemin en popüler canlı bilgi yarışması olarak izleyici rekorları kıran HQ Trivia platformu şöhretin yükünü kaldıramayınca aldığı büyük yatırımlarla birlikte battı.

HQ Trivia resmen kapandı Tam Boyutta Gör

Mobil uygulama dünyasında canlı bilgi yarışması konseptinin yayılmasındaki en büyük pay sahibi HQ Trivia, büyüyen şöhretin yükünü kaldıramayınca tarihin tozlu raflarına gitmekten kurtulamadı.

Çıkış ve düşüş

HQ Trivia aslında Vine platformunun da kurucusu olan Colin Kroll ve Rus Yusupov tarafından hayata geçirilmişti. O dönem pek bilinmeyen canlı bilgi yarışması konseptini iyi oturtan uygulama bir anda popüler oldu. On milyonlarca indirilen uygulama aynı anda yüzbinlerce kişiyi canlı yayına kilitledi. Uygulamanın pazar değeri 100 milyon dolara kadar çıktı.

Ne var ki Colin Kroll’ün aşırı dozda uyuşturucudan hayatını kaybetmesi kötü günlerin başlangıcı oldu. Yerine geçen Rus Yusupov mevcut durumu idare etmek ve yeniliklerden uzak kalmak isteyince düşüş başladı.

Önceki yılın sonlarından itibaren indirmelerde düşüş yaşayan uygulamanın ekibi imza kampanyası başlatarak Yusupov ile çalışmanın zor olduğunu ve ayrılması gerektiğini dile getirdi. Yusupov bunun üzerine 2 kişinin işine son verdi. Bunu protesto eden marka ortaklıkları şefi ve pazarlama şefi istifa etti.

HQ Trivia resmen kapandı Tam Boyutta Gör

Aynı dönemde canlı bilgi yarışması uygulamalarının sayısının artması yanında hile konusunun yarışmalarda rahatsızlık verecek derecede olması kullanıcıların farklı platformlara yönelmesine neden oldu.

Platform akıllı hoparlörlerde oynanan University adında bir konsept hayata geçirse de başarılı olamadı. Üzerine ünlü sunucu Scott Rogowsky de ayrılınca düşüş daha çok hızlandı. Yılın ilk altı ayında sadece 827 bin indirme aldı ve yüzde 92 düşüş yaşandı.

Gelen bilgilere göre Rus Yusupov bu şekilde firmayı daha fazla götüremeyeceğini ifade ederek opersyonlara son verme kararı aldı. 25 kişinin de işine son veren firmanın HQ Trivia yanında HQ Words adında bir canlı kelime yarışması da yer alıyordu. HQ Trivia uygulamasının dün yayınlanan kapanış yarışmasında bol alkollü ve trollü yayın tepki toplamıştı.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim